Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И „Женитба“ в юбилейния сезон на Театър „София“

БНР Новини
Снимка: sofiatheatre.eu

„Женитба“ от Гогол - още една премиера, с която трупата на Театър „София“ ще зарадва публиката за 50-годишнината на театъра. Режисьор на спектакъла е Елена Панайотова. Преводът на пиесата на български език е на Христо Радевски.
„Женитба“ е една класическа творба, част от афиша на всеки голям световен театър. Николай Василиевич Гогол започва работата си над тази пиеса през 1833 година. Публиката в Петербург и в Москва вижда сценичната ѝ реализация едва през 1842 и 1843. Немалко време е минало от тогава, но този сюжет оставя у зрителите чувството, че само костюмите се менят, а хората отвътре са си все същите.
Ето какво споделя и режисьорката Елена Панайотова за вълненията и размислите на трупата на Театър „София“ по време на работата по постановката на пиесата „Женитба“:

Темата на пиесата предизвика сред нас бурни спорове, появиха се различни гледни точки за и/или против брака, за смисъла на женитбата и смисъла на избора. За това как, потънали в собствените си страхове, сме изгубили сетивата си да забелязваме другия, а това прави влюбването невъзможно.
И когато оживяха нашите герои, се роди една приказка, но не за любовта. Една приказка за избора, за способността на човек да избира партньор в живота си. Една комедия за свят, в който винаги се намират сватовници, умело управляващи „пазара“ от самотни мъже и жени и разсмиващи ни с невероятната си изобретателност. Една история за „малките“ хора, които не посмяват да мечтаят и, хванати в капана на обществените предразсъдъци, се надяват единствено женитба да ги спаси от самотата им.
Гоголевите герои винаги се хвърлят към надеждата, когато тя се появи, но се отказват, миг преди да я постигнат, защото не вярват, че заслужават да бъдат щастливи…


При постановката на „Женитба“ от Гогол е дадена възможност на младите сили на Театър „София“ да завладеят публиката. На сцената ще видим Лора Мутишева, Михаил Милчев, Невена Калудова, Николай Върбанов, Илия Виделинов, Росен Белов, София Маринкова, Симона Халачева, Юлиян Рачков, Юли Малинов. За цялостното звучене на спектакъла имат творчески принос също и Николина Костова-Богданова – автор на сценографията и костюмите, композиторът Христо Намлиев и хореографът Росен Михайлов.
Те ви очакват на 12 май, петък от 19 часа в Театър „София“ на премиера!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05