Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минчо Минчев: Да бъдем по-добри един към друг – това ще върне усмивката върху лицата ни

БНР Новини
Минчо Минчев и Аделина Александрова в студиото на "Предаване без име"
Снимка: Гроздан Христозов

Професор Минчо Минчев е едно от емблематичните имена за българското цигулково изкуство. Роден е в Габрово, в семейството на уважавания д-р Николай Минчев, от когото наследява две много важни неща: безпределната любов към музиката и…чувството за отговорност! Започва да свири на цигулка на най-ранна възраст, а на 9 години вече изнася първия си самостоятелен концерт. Учи при проф. Емил Камиларов, а след това при световноизвестния цигулков педагог Ифра Нийман. Носител е на три първи награди от конкурса „Карл Флеш“ – Лондон, лауреат е и на конкурсите „Виенявски“ (Полша) и „Паганини“ (Италия). Бил е солист на световноизвестните оркестри като Лондонската Кралска филхармония, Амстердамския симфоничен оркестър, Филхармонията на Санкт Петербург, Дрезденската филхармония, Женевския радиоцентър, Букурещката филхармония,  Атинската филхармония, Истанбулската филхармония, Анкарската филхармония. Сред световноизвестните диригенти, с които е работил, са Сър Невил Маринър, Сър Александър Гибсън, Джон Елиът Гардинър, Ленърд Слаткин. Репертоарът му е огромен и разнообразен и включва и множество композиции, написани специално за него.
Минчо Минчев е председател на фондация „Панчо Владигеров“ и международното жури по цигулка на международния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров; артистичен директор е на международната лятна музикална академия „Варненско лято“, води майсторски класове в много страни от Европа, Америка, Азия и Австралия. Макар вече повече от 20 години да не живее в България, присъствието му в музикалния живот на страната продължава да бъде активно. Той води многобройни майсторски класове в София, на международните фестивали „Варненско лято“, „Мартенски музикални дни“ – Русе, „Аполония“ – Созопол и „Дни на камерната музика“ в родния му град Габрово. На един от тези фестивали, в краткия промеждутък между репетиции и концерти, осъществихме дълго мечтаната среща, в която „между другото“ стана дума и за музика. Ето какво сподели – специално за „Предаване без име“ - нашият обичан изпълнител…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25