Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Словоприношение“ с талантливи пера от славянския архипелаг

БНР Новини

Започна рейд от творчески вечери за представянето на антологията „Словоприношение”. Тя вече обиколи Москва, Варна и Берн. Предстоят й срещи с публиката в Сърбия (Белград), в Хърватска (Загреб и Задар), във Варшава и Лондон. Заявен е интерес от много държавни национални библиотеки.
„Словоприношение“ е уникална поетична антология с обем от 284 страници на всички славянски езици, включваща 194 изявени поети от 28 държави. На 23 юни и в София предстои нейното представяне. Събитието ще бъде от 18 часа в сградата на Българския културен център на улица „Веслец” № 13. Ще участват известни български поети, които ще прочетат свои стихове, включени в книгата.
Луксозният том е издание на Славянската литературна и артистична академия, като част от дългосрочния проект „Език мой – мое Отечество”. Екипът включва 23 български поети-преводачи.  Художник е Даниела Зекина. Художественото оформление е на Валерий Пощаров. Освен със стихове, всеки от авторите е представен и с кратък манускрипт, който издава пулса на ръката му. Някои наподобяват старомодни хартиени писма, носещи щемпела на страната, от която са изпратени.
Ние не търсим дисонансите, а хармонията. Опитваме се с прегръдка и блага дума да лекуваме историческите и  днешните противоречия - каза в „Артефир” поетесата Елка Няголова, съставител, преводач и редактор на уникалното издание.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35

Ден на българската Конституция и професионален празник на юриста

На днешната дата (16 април) през 1879 година Учредителното събрание гласува и приема Търновската конституция. Днес отбелязваме Деня на българската Конституция и професионалния празник на юриста. По този повод в "Нашият ден" гостува Емил Дечев , бивш зам.-министър на правосъдието, за да говори за промените в Конституцията, съдебната реформа,..

публикувано на 16.04.24 в 10:30

За къде пътува господин Бианки

Най-новото заглавие в репертоара на Университетски театър на Нов български университет е "Чудното пътуване на господин Бианки" по мотиви на Джани Родари. Драматизацията и режисурата са на тандема Мила Коларова и Румен Гаванозов. Всеки ден на г-н Бианки е досущ като предишния – отива на гарата в Пот и се качва на влака за Пает, където работи в голяма..

публикувано на 15.04.24 в 15:33

Представят премиерно "Мъртвешки танц" на Стриндберг

Въпросът за демоните в човека и търсенето на пътя между доброто и злото в отношенията между мъж и жена. Какво застава между двама души и как страховете и слабостите им представят танца на смъртта, а какъв точно е той? – Тези и още много въпроси на драматургията на Стриндберг провокират актрисата Ивелина Колева да дебютира като режисьор със заглавието..

публикувано на 15.04.24 в 14:45
Митко Новков, Доротея Табакова, Мария Дамянова и Асен Масларски (от ляво надясно)

Песните на площада, посланията под открито небе

Бардовете. Преди години те бяха едни от най-популярните и обичани гласове на българската музикална сцена… Дали в наши дни те като че ли позаглъхнаха и позамлъкнаха? Едва ли е така? Бардовете ги има и като доказателства могат да бъдат посочени концертите, които правят, фестивалите, на които участват, песните, които създават. Как е със здравето..

публикувано на 15.04.24 в 12:55