Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вълчицата" – новите преображения на Емил Попов

БНР Новини
Снимка: Ани Петрова

Творческата му биография е респектираща. Изкуството му е забележително. Излъчването с черти на прабългарин е невероятно. Това е скулпторът Емил Попов. В галерия „Ракурси“ сега показва най-новите си творби, обединени от заглавието „Вълчицата“. Залата е изпълнена с експресивни образи на човешки същества и на животни, които носят свободата на живата среда, които връщат и към спомени от детството и в защита на невинните, и са Очакване и Идолни фигури. Палета и деца, заедно в една природна амалгама, която може да създаде и осмисли само Емил Попов. 

В центъра на експозицията ни посреща именно тази Вълчица, от керамика, създателка на Рим и наоколо нейните деца – Ромул и Рем, които носят не само исторически препратки, но се вписват в нашето усещане за земя, енергия, волност на движението. С негови творби са населени галерии, паркове, художествени пространства от Индия до село Илинденци, от Япония до пернишкото село Дрен, от Корея до столичния парк „Оборище“. Гледахме наскоро филм за белгийския колекционер Уго Вутен, как с кран „полагаха“ огромния бронзов кон на Емил Попов в скулптурния парк на Уго Вутен. Вечно гладен за работа, той изобразява „изчезващите“ хора. От години прави портрети на близки същества като майка си, на учителите Иван Нейков и Любен Гайдаров, на Константин Павлов и Йордан Радичков. Прави ги за себе си. Всъщност в началото на експозицията в галерия „Ракурси“, върху плочка от месинг, е гравирано стихотворение на Константин Павлов, което въвежда в темата за „Вълчицата“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36