Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

14-ото издание на международния фестивал за късометражно кино In the Palace - зов за любов

БНР Новини

Тазгодишното 14-о издание на международния фестивал за късометражно кино In the Palace бе още по-атрактивно и достъпно, защото се проведе в четири етапа – в София, Велико Търново, Варна и Балчик. Мотото на феста бе Sending a message of love! с акцент върху човешките взаимоотношения и бежанския проблем. Без аналог е инициативата, предхождаща с месец балчишкия финал, благодарение на която във варненските училища с изучаване на чужди езици стартираха обучителни филмови ателиета. На испански, италиански, португалски и английски език, доброволците от международния екип на фестивала обсъдиха с младежите късометражното кино, като изключително подходяща форма на изразяване и едновременно с това помогнаха за практическите знания и умения на учениците.
И на финала в Балчик, и месец преди това във Варна, бяха излъчени продукции, номинирани за най-престижните отличия на нашия континент – Европейските филмови награди. За първи път българската публика имаше възможност да се запознае с най-високите постижения на съвременното европейско късометражно кино и с късометражните филми, номинирани за наградите „Оскар”. 109 филма съдържаше състезателната програма в Балчик, три от програмите пристигнаха от Centro Nazionale del Cortometraggio / Italian Short Film Center и Hazerfen Film Galeri. Детският филмов кампус (Film Campus for Kids 2017), всекидневните лекции на специалисти от филмовата индустрия и партитата на словенското Radio NULA допълваха фестивалния форум.

Победителите в Международната състезателна програма, избрани от специалното жури, станаха известни на 1 юли, когато официално се закри международният фестивал In the Palace в Балчик. Това са:

Най-добър игрален филм – „ Един обикновен живот” – Франция, режисьор Соня Роланд
Най-добър документален филм – „Тук никой не умира” –Франция, реж. Симон Панай
Най-добър анимационен филм– „Гранки и болтчета” – Полша, режисьор Бартош Кеджерски
Специална награда на журито – „Мадам Блек”- Нова Зеландия, режисьор Айвън Бардж.

Обявени бяха и победителите в Националната състезателна програма:

Победител е „Може би утре” (режисьор Мартин Илиев), следван от филма
„Любов” (режисьор Боя Харизанова).
Третото място си поделиха късометражните филми „Червена светлина” на Тома Вашаров и „Добри” на Орлин Милчев.




Снимките в галерията са на Кристиян Бояджиев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вълните на морето са жени" – филм, който не се очаква от турски режисьор

"Вълните на морето са жени" в случая не е стихотворението на Евтим Евтимов, а българското заглавие на филмовата история на Аслъхан Юналдъ. Нейният пълнометражен игрален дебют е изпълнен с напрежение трилър, чието основно действие се развива на яхта върху лазурните вълни на Егейско море. Зрителите проследяват историята на млада жена, която се завръща в..

публикувано на 28.03.24 в 16:59

Опиянението на чувствата във "Вино от глухарчета"

Спектакълът "Вино от глухарчета" на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се опитва да дефинира битката между живота и смъртта, между светлината и мрака, между младите и старите. Надяваме се спектакълът да насърчи децата и семействата да говорят повече помежду си, да отнесат видяното със себе си у дома, да искат да открият "машината на времето"..

публикувано на 28.03.24 в 15:35
Рене Карабаш, Мари Врина, Захари Карабашлиев (от ляво надясно)

Българска литературна инвазия във Франция

Българските книги звучат на френски език и присъстват в литературния живот на Франция. Париж, Страсбург, Лион – това е пътят на литературния тур, който в момента осъществява преводачът Мари Врина заедно с писателите Захари Карабашлиев, Рене Карабаш и Ангел Игов по инициатива на Българския културен институт в Париж. В тура участва и преведеното на..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Поредицата "Земното минало" и екранизацията като превод

Научнофантастична трилогия, която пренася читателя от Културната революция в Китай до невъобразимо далечното бъдеще – това е поредицата "Земното минало" на Лиу Цъсин. Всеки, който вече е чел трилогията, се е сблъскал с въображаеми, но дълбоки научни теории и с големи въпроси за човечеството и хуманността. В "Нашият ден" гост е преводачът от..

публикувано на 28.03.24 в 11:25

Уважаеми зрители, Тодор Чапкънов!

Ако погледнем филмографията на Тодор Чапкънов, ще видим редом до името му да стоят над 20 филма и сериала, като сред тях е и един от най-големите нидерландски екшъни през последните години – " Черният лотос " . Могат да бъдат прибавени и още близо 50 продукции, в които участва като първи асистент или секънд юнит, тук са включени филми като "..

публикувано на 28.03.24 в 11:11