Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Пенков – хора и портрети

БНР Новини
Портрети на Иван Пенков от изложбата му в галерия „Васка Емануилова“

Малцина на художниците у нас като Иван Пенков, оставили такова изобилно наследство от рисунки, скици и ескизи. Непознати до днес, те са съхранени педантично в цялото си многообразие при наследниците – неговите синове Боян и Джони Пенков. Знаменателен е един автопортрет на художника Иван Пенков от серията автопортрети, които може да видите в тази експозиция – артистична барета, втренчени очи с малки очилца, решителни устни, къдрава брада – една рисунка с молив върху хартия, която е запечатала за времето си неговия лик. 

Изложбата „Иван Пенков – Хора и портрети“ можете да видите в галерия „Васка Емануилова“, където рисунката, ескизът са изведени до голямо и истинско изкуство. Рисунката в творчеството на Иван Пенков има своя философия – за него тя е „душа и молитва“. „Портретната рисунка при него е опит да разсъждава за позиращия, но и да улови чрез образа своето време с присъщите му реалии и детайли“. Сред тази портретна серия виждаме хората, с които е общувал и с които е създавал високата мярка на изкуство по онова време – Светослав Минков, Панчо Владигеров, Пенчо Георгиев, Майстора, Дечко Узунов, Тодор Боров, любимия на всички мъдрец – бачо Кольо – Никола Михов и десетки още. виждаме още: „Момиче от Панчарево“, „Седнал мъж“, даже непознати люде, които са го привлекли с характерната си физиономия – един майстор на портрета Иван Пенков, който ни въвежда в своя бога вътрешен свят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05