Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво мислите за Сирия?

БНР Новини

Книгата на Руслан Трад „Убийството на една революция” прави картината на Сирийската гражданска война малко по-ясна за българския читател. В предговора си той пише следното: „Убийството на една революция“ разказва за един криминален акт. Той има своето планиране, мотив за извършване и хора, които да извършат престъплението. Конфликтът в Сирия от протестите и бунтовете на Арабската пролет, от война срещу „Ислямска държава“, се превърна в гражданска война, в която вече се включиха и други държави като Русия, Щатите, Турция... Една от главите в книгата се нарича „След войната още война“. Това ли е бъдещето на Сирия и региона – една несвършваща война? Руслан Трад не е оптимист по въпроса: „Често ме питат каква е истината за Сирия. Няма такава. Няма една истина. За майката, загубила детето си от въздушен удар на сирийските самолети, болката е същата като на онази майка, чиито син е застрелян от бунтовници. За семействата, на които децата им са взети за войници от Ислямска държава, раната е същата като на онези фамилии, на които им се налага да пратят момчетата си в армията, знаейки, че няма да ги видят отново. Гражданската война е най-омразното, най-ужасно нещо, защото се сражаваш срещу себе си. Враг може да бъде всеки един от съседите ти, а доносник вероятно е брат ти или братовчед ти. В такъв хаос е възможно всичко и най-вече създаването на още и още насилие, докато в един момент хората просто претръпнат.“
Макар авторът да декларира ясно, че в книгата си засяга една от гледните точки към конфликта, че това е журналистическа книга, а не историческо изследване, че това са „лични спомени и мнение относно събитията в Сирия“, „Убийството на една революция“ е написана с дълбоко вникване в проблемите и разбиране за личностите, довели до конфликта, разказва за всичко с писателски талант, широка култура и честност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделено родителство - как да бъде идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит, от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.   Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24