Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цяло лято театър и музика на Римските терми във Варна

Снимка: Театър „Римски терми“

Театрално-музикалният продуцентски център в морската ни столица предлага на варненци и на летовниците свой вариант за приятно, но и смислено и одухотворено прекарване на летните вечери. Почти цяло лято - от 16 юли до 30 август, артистите и музикантите ще очакват публиката си на сцената на Римските терми с театрални, оперни спектакли и концерти.

В програмата има и три премиери, подготвени специално за 15-ото издание на Театър „Римски терми“.
Първата премиера е на 20 юли - операта „Орфей и Евридика” от Кристоф Вилибалд Глук, съвместен проект на Фестивалния оркестър Варна и Младежкото оперно общество на Кипър със солисти от Кипър и Варна, под режисурата на академик Пламен Карталов.
Драматичният театър „Стоян Бъчваров“ ще играе на 31 юли и на 17 август премиерния спектакъл „Комичната илюзия” - театрална комедия по Пиер Корней в постановка на Васил Дуев.

На 5 август е премиерата на „Влюбеният Моцарт” – авторски спектакъл на режисьора Боян Иванов, с участието на актьори от Варненския куклен театър и Държавната опера във Варна, под диригентството на Стефан Бояджиев.
Организаторите напомнят, че билетите за представленията включват и възможността за разглеждане на Римските терми – най-голямата римска баня на Балканите.
При лошо време събитията се провеждат същата вечер с начален час 15 минути по-късно на Основна сцена (пл. „Независимост“ №1), Сцена Филиал (пл. „Св.св. Кирил и Методий”) и Държавен куклен театър (ул. „Драгоман“ №4).

Началото на Театър „Римски терми“ е поставено още през 1977 година с постановката на Варненския драматичен театър „Езоп” на бразилския драматург Хильорме. Традицията е прекъсната през 1990 година поради необходимост от ремонтни дейности на археологическия обект, но е възстановена миналата година – след 26-годишно прекъсване.
Какво да очакваме от тазгодишното издание на Театър „Римски терми“, разказа в „Артефир“ Даниела Димова – директор на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30