Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 22 юли: Пуиг

БНР Новини
Мануел Пуиг
Снимка: Wikipedia
• „От всички писатели, които познавах, този, който изглеждаше най-малко заинтересуван от литературата, бе Мануел Пуиг – пише Марио Варгас Льоса в The New York Times. – Той никога не говореше за автори или книги, а когато литературната проблематика взимаше връх в разговора той се отегчаваше и сменяше темата.” И така Пуиг е бил странна птица – и като писател, и като личност. Критиката го възприема като попарт творец и като един от ключовите представители на постмодерното писане. Думата на деня е Пуиг.
• С Яра Бубнова – куратор и художествен критик, директор на Института за съвременно изкуство и заместник-директор на Националната галерия „Квадрат 500“ разговаряме за българските гласове „за“ и „против“ паметника „1300 години България“.
• За Св. равноапостолна мироносица Мария Магдалина и противоречията в изворите за нея, Албигойския кръстоносен поход, първото автомобилно състезание в историята, голямата любов на Едит Пиаф и любимия моделиер на Жаклин Бувие Кенеди Онасис говорим в Бележки върху календара, а музиката е от „Ю Ту“, „Мистерията на българските гласове“, „Кайзер Чийфс“, Дзукеро и Майлс Дейвис.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53