Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайните на лукса в Аполония Магна (Велика) – по предримския път на някогашен Созопол ни води доц. д-р Кръстина Панайотова

БНР Новини
Доц. д-р Кръстина Панайотова
Снимка: Кирчо Стоичков

Този прекрасен град на морето е непрекъсната изненада за археолозите, както и летовниците. Но за археолозите лято в Созопол е равнозначно на многократна жега: от температурите навън, от количеството работа и усърдието, с което се „гмуркат“ в земните недра, от очакването за поредни находки и последващата писмена работа, в която ще ги отразят!
Летовниците и екскурзиантите в Созопол винаги се възхищават на техния огромен сизифовски труд. И… продължават своите лежерни разходки за сладолед или нещо разхладително из крайморския град. Мислят как да си направят по-интересна ваканцията. Ходят на плаж, обикалят улички, музеи, галерии, правят снимки и най-вече селфи сеанси… Два типа обикновени хора в необикновената лятна жега! Всеки – със своята гледна точка към лятото.
Време е да променим представите за „обикновените“ обикновени, казват археолозите. Тъкмо обикновените хора в хилядолетията са авторите на лукса, от който после заблестяват очите ни в музеите. Не вождове, владетели и царе хващат инструментите и сътворяват чудеса от великолепни сгради, изящни вещи, впечатляваща украса. Тръгваме заедно с археолога доц. д-р Кръстина Панайотова по предримския път на някогашен Созопол, за да научим още тайни за древното ни минало и за хората, обитавали тези земи.





Обект „Селищна структура и некропол от територията на Аполония Понтика“ в м. Месарите от землището на град Созопол (средата на V – средата на III в. пр. Хр.)         Снимка: личен архив Кръстина ПанайотоваОбект „Храмов комплекс на остров Св. Кирик“ – град Созопол. Вкопано съоръжение (V в. пр. Хр.)    Снимка: личен архив Кръстина Панайотова















Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25