Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондът за ускоряване и начално финансиране – своеобразна „финансова инжекция“ за българския бизнес

Светослава Георгиева
Снимка: www.fmfib.bg

За никого от хората, които се занимават с предприемачество не е тайна, че в момента в страната ни почти липсва финансиране за стартиращи компании. Наскоро обаче Фондът на фондовете обяви, че стартира процедура по набиране на фонд мениджъри по неотдавна обявения Фонд за ускоряване и начално финансиране. По информация от Фонда на фондовете ФУНФ е финансов инструмент за дялово и квази-дялово инвестиране, чрез който ще се подкрепя създаването на устойчиви бизнес модели и на благоприятна предприемаческа среда у нас.
Всъщност става дума за първия инструмент, прилаган от Фонда мениджър на финансови инструменти в България във връзка с Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, като заделените средства са 51,3 млн евро. Какво всъщност представлява Фондът за ускоряване и начално финансиране и каква е целта му; защо три различни фонда; каква е процедурата, чрез която ще бъдат набирани фонд мениджъри, тъй като подобна обществена поръчка все още е новост за страната ни и кога крайните получатели ще могат да се възползват от заделения ресурс? – всички тези въпроси в „Нашият ден практично“ зададохме на Светослава Георгиева, член на УС и изпълнителен директор на Фонда на фондовете.
Отговорите можете да научите в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40