Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Думи извън сцената“ от драматурга Константин Илиев

БНР Новини
Снимка: nbu.bg


Най-новата книга на Константин Илиев „Думи извън сцената“ е прожектор, насочен към онези събития от българската театрална история, в които драматургът е пряк участник, очевидец, а често и потърпевш. Документалното, театралното и личното са в емоционално въздействаща симбиоза. А Константин Илиев има какво за разкаже за българския театър. Осъществената му мечта да бъде драматург го отвежда и в Благоевградския театър, и в Народния и в Театър София и в Пазарджишкия театър. Може би и затова книгата „Думи извън сцената“ (есеистика, теория на театъра и публицистика) всъщност е и до голяма степен документална проза за драмите на родната драматургия в едно минало несвършващо време, в което поставянето на всяка нова пиеса е съпроводено с татнталови мъки както за авторите, така и за режисьорите.

СнимкаПолитическата и друга цензура играе една от главните роли дълги години на сцената. Константин Илиев описва хладнокръвно, но красноречиво онова Totshweigen ( убиване чрез премълчаване) в театъра, което познаваме и по оставения грозен отпечатък върху съдбите на големи български поети като Атанас Далчев, Константин Павлов, Николай Кънчев. Обаче авторът на „Великденско вино“, „Одисей пътува към Итака“ и „Нирвана“ не си позволява нито за миг да се постави в ролята на жертва. Нито себе си, нито колегите си театрали.

Книгата на Константин Илиев е разделена на пет части, всяка от които носи свое заглавие: Сцена и слово, Театър ХХ век, Литература и история, Приятели и спътници, Времето е в нас. Особено ценни са уникалните портрети, които Константи Илиев е събрал в „Приятели и спътници“. Читателят има възможност да надникне навътре в творческите работилници на някои от най-ярките български режисьори, с които е общувал отблизо авторът. Запознаваме се с теорията за „черупката на охлюва“ на Леон Даниел. Усещаме обаянието на рано отишлия си Любен Гройс. Константин Илиев не забравя да разкаже и за колегите-драматурзи Иван Радоев и Йордан Радичков, за обичани от зрителите актьори.

Премиерата на книгата „Думи извън сцената“ ще бъде на 27 октомври в Театър „Възраждане“.
Честит рожден ден на автора! На добър час на книгата!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15