Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мома Тодора от Малта

БНР Новини
При тази крепост в малтийския град Биргу, Сюлейман Великолепни е победен от рицарите.
Снимка: bg.wikipedia.org

Българската народна песен „Мома Тодора Малта бранеше“ има много любопитна история. Основни действащи лица в нея са османският султан Сюлейман и една храбра българка, която в различните над 20 варианти на песента ту е Тодора, ту – Янка.
Става дума за остров Малта в Средиземно море. Според песента, българската касаба (от турски „град“) на острова имала девет реда крепостни стени и много тесни сокаци. Жителите на този град били боляри. Те най-вероятно са намерили убежище в Малта, по време на османското нашествие или след падането на България под османска власт. Твърде възможно е да са били достатъчно, за да създадат малък български град.

През 1551 и 1565 г. османският флот напада Малта, но и двата пъти е отблъснат от обединените сили на жителите и на рицарите хоспиталиери, които 30 години по-рано получават острова за ползване от императора на Свещената римска империя срещу данък – един малтийски сокол годишно.
Ето как е описана една от битките в нашата песен:
Стана Силюман, отиде,
Малта касаба да превземе;
като край Малта приближи,
сред Малта хоро играе,
Тодорка хоро водеше.
Кат' Силюман си видя,
остави хоро, пусна се,
извади сабя френгия,
че се надясно завъртя,
че се наляво обърна,
туку Силюман остана…

Варианти на песента са открити и в Молдова, Турция, Румъния и Гърция. Интересно е, че в Шуменско, близо до село Чиренче има останки от селище, известно като Малта касабас. Ако, обаче, предположим, че песните се отнасят за него, няма как да обясним, как „Малта е касаба на вода“ и защо „морето се е замрежило от Сюлейманпашовски аскер“. И така въпросите си остават…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00