Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дължимите заплати в Ловешката болница ще бъдат изплатени до края на този месец

БНР Новини
Сградата на болницата в Ловеч.
Снимка: БГНЕС

Във връзка с финансовата задлъжнялост на редица общински и държавни болници, в телефонна връзка кореспондентът на БНР в Ловеч Пламен Христов коментира състоянието на МБАЛ „Проф. д-р П. Стоянов”. Важна новина за работещите е, че дължимите им заплати ще бъдат изплатени до края на този месец. Това е заявил прокуристът на лечебното заведение д-р Георги Васев. Също така става ясно, че задълженията на болницата растат от 2012 година, като в момента са в размер на над 6 млн. лв.
Тегленето на кредит с участието на общините за покриването на задълженията е невъзможен вариант на този етап за държавното болнично заведение в Ловеч, тъй като общината и банките не могат да бъдат гаранти.
Проблемната ситуация за Ловешката болница започва още през 2006 година, когато се подписва неизгоден договор за външни услуги с частната лаборатория „Кардиолайф”. Около 90 процента от парите от клиничните пътеки за кардиологични услуги в болницата са постъпвали в частната лаборатория, като за държавното здравно заведение са оставали едва 10 процента.
Тази седмица бе проведена среща на народните представители от „БСП за България”, сред които и бившият министър на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски. Договорът с частната лаборатория „Кардиолайф” е бил подписан по времето, когато той е министър на здравеопазването. Според него разпределението на приходите е въпрос на договорка между ръководството на болницата и лабораторията, тъй като „Кардиолайф”  има сключени договори и с други болници. Отговорността на Здравното министерство се свежда до даването на разрешение за подобни услуги, коментира още той и отрече да е подписвал лично този договор.
Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо ни боли глава, когато прекалим с червено вино?

В най-новото издание на рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разглежда едно от мистериите на алкохолната интоксикация – защо след изпиване на прекалено много червено вино се появява главоболие. В интервю за "Нашият ден" той споделя своите знания по въпроса. Алкохолната интоксикация често е придружена от неприятни симптоми, включително..

обновено на 16.04.24 в 13:36

Международна конференция обсъжда прилагането на Европейския план за електроенергийните мрежи

Брюксел е домакин на 15-ата годишна конференция на Инициативата за възобновяеми енергийни мрежи (Renewables Grid Initiative) на тема "Енергия и солидарност: Въвеждане в действие на Европейския план за мрежите" . Конференцията обсъжда как европейската мрежа може да бъде изградена навреме, спазвайки принципите за опазване на природата, и като..

публикувано на 16.04.24 в 11:52

Стефан Цанев: Дължа на книгите това, което съм

През последната седмица театралният свят на София се оживи с премиерата на новата пиеса на Стефан Цанев "Мистерия с кон". Творбата разкрива абсурдната природа на нашето ежедневие, където мечтите изчезват, спомените се изпаряват, а историите бързо се забравят.  В интервюто за "Нашият ден" Цанев сподели мнението си за съвременната общност и..

обновено на 16.04.24 в 10:21
Никола Николов (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Никола Николов, който разказва за художничката Лика Янко

Евангелия Грабова е истинското име на художничката Лика Янко. Тя е родена в София на 19 март 1928 в семейство на албански бежанци. Учи във Френския колеж в София, където за първи път се запознава с творчеството на художници като Сезан, Гоген и Ван Гог. По-късно те оказват силно влияние върху нейното творчеството. През 1946 г. Лика Янко постъпва в..

публикувано на 16.04.24 в 09:38

Онлайн медии и аудитория – трикове за привличане на внимание

Среди разнообразието на медийните платформи се издигат онлайн медиите като особено важен сектор на съвременната медийна сцена. Катерина Войнова, преподавател в Катедрата по български език на СУ "Св. Климент Охридски" и автор на книгата "Жанрови и стилистични особености на онлайн медиите", споделя своите наблюдения относно езиковите особености и..

публикувано на 16.04.24 в 09:23