Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историкът Николай Генчев – като един съвременен будител

Снимка: БГНЕС
И като отзвук от отминалия Ден на българските будители си спомняме за един наш съвременник – историка проф. д-р Николай Генчев. Той пръв анализира преди повече от 20 години какво е това „постоталитаризъм“ и посочи, че именно хората на духа и хуманитарните учени имат задачата да трасират пътя на демокрацията у нас.
Николай Генчев е роден на 2 ноември 1931 г. в с. Николаево, Старозагорско. Завършва история в Софийския университет. Научната му кариера започва още през 1959 г. С течение на годините се занимава с културната история на българите по време на османското владичество и е един от малкото учени, които изучават културното ни наследство още от 15 век – до времето на Възраждането.
Повечето хора помнят проф. Генчев като дисидент от края на 80-те години на 20 век и като анализатор и участник в първите демократични процеси след 10 ноември 1989 година и по-малко – като специалист по историческите науки. Като учен проф. Генчев стана носител на Международна Хердерова награда за принос в европейската наука през 1989 г. и на френската награда „Академични палми“ през 1993 г.

Като човек беше известен като голям особняк, който не търпеше „преобръщането“ на историята в услуга на политическите интереси.
Когато домораслите геополитици решиха да обърнат на 180 градуса историята, Николай Генчев даде лаконичен отпор.
Просто обясни, че няма никакво значение дали се нарича присъствие или робство, просто османското владичество се е отразило абсолютно негативно върху националното ни развитие, че османското нашествие е унищожило българската държава, църква и редица важни институции, както и българските културни традиции.
Той не се съобразяваше с политическата конюнктура и както казваха негови приятели и колеги – не цепеше басма нито на сини, нито на червени.
Този съвременен будител си отиде от нашия материален свят през 2000 година. Останаха само архивите му, подарени на българската държава от съпругата му и дъщеря му.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53