Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За конкурса "Веселин Ханчев" и поезията

БНР Новини
Снимка: hanchev.rodina-bg.org

Само преди дни се състоя награждаването на 34-тия Национален младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ в Стара Загора. Общо 78 млади поети се включиха в това издание на конкурса, като носител на приза „Златното яйце” стана 24-годишната Надежда Тричкова от София. Второто място остана за Стамена Тасева на 22 г. от Разград, а трета е Габриела Монова на 22 г. от София.

Слава Драганова, директор на  Библиотека „Родина” и организатор на конкурса, ще ни разкаже за историята на литературната награда.

Ще чуем как Надежда Тричкова чете отличеното си стихотворение „Невена от радиото”, което не само й донесе голямата награда, но което й дава правото следващата година да издаде първата си стихосбирка.
Писателката Мария Донева, заедно с Марин Бодаков и Никола Петров, беше член на журито на конкурса. Ето какво сподели Мария Донева по време на поетическата работилница с отличените поети.



И сега, когато 34-тото издание на Национален младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев” вече е история, този петък – 10 ноември, от 18.30 часа в „Сити Марк Арт център” ще се проведе и софийската среща на младите поети и лауреатите на предишни издания. По традиция конкурсът се пренася и на софийска сцена, което е още един повод да се четат стихове и да се говори за поезия.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44
Емил Джасим

Емил Джасим: Историята е благодатна в създаването на критично мислене

Във време, в което исторически наративи биват изопачавани с цел манипулация, в което се появяват все повече бели петна в българското историческо самосъзнание, обучението по история в училище е особено важно предизвикателство. В "Нашият ден" Емил Джасим , учител по история с ярко изразена обществена позиция, говори за необходимостта в представите на..

публикувано на 18.04.24 в 10:30