Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов превод на Константинос Кавафис

Част от корицата на книгата
Преводът е синтез, в чийто изказ една предположена различеност трябва да бъде снета така, че да удържи в себе си, доколкото е възможно, неповторимата аура, логика и ритъм на оригиналната поетична творба. Така мисли за преводаческото изкуство философът Хараламби Паницидис, в момента професор в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той има специално отношение към граничните области на философията и културата, превел е „Атинската полития“ и „Физиогномика на Аристотел“, а вече и Константинос Кавафис, към когото има траен интерес и е автор на няколко статии, свързани с големия поет. В новия превод, излязъл в прекрасното оформление на Яна Левиева със заглавие „Спомни си, тяло“, се срещаме с различен от познатия ни в превода на Стефан Гечев, Здравка Михайлова и редица други преводачи Кавафис. По-жилест, неукрасен е тук езикът на Кавафис, по-лаконичен, по-съвременен, по-сдържан в крайна сметка от този, с който сме свикнали. Така поетът зазвучава по нов начин, долавяме още нюанси в творбите му, долавяме недоловени досега неща... Със сигурност ще има читатели, които ще останат изненадани от това, но всеки нов превод на такова голямо име от световната култура е принос в българската, обогатява я и усложнава в добрия смисъл разбирането на твореца, дава по-ясен образ на автора и творбите му.
В разговор за в. „Култура“ с Марин Бодаков философът проф. Паницидис казва: Това, което винаги ме е впечатлявало у Кавафис, е непрестанно присъстващото разбиране, че да изразиш себе си, е не по-малко трудна задача от тази да познаеш себе си. Имам усещането, че във времето, в което живеем, решението на това „уравнение“ е почти непосилна задача.
Поети като Кавафис ни добрижават до възможността да го решим.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дни на португалското класическо кино

Започнаха Дните на португалското класическо кино.  Програмата е съставена от Българската национална филмотека и Португалската филмотека – Музей на киното.  Ще бъдат показани 6 португалски филма от 40-те до 80-те години на миналия век. Класическите заглавия са дигитално реставрирани с помощта на най-новите технологии, с които разполага..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Обявяват "Рицар на книгата" в Световния ден на книгата и авторското право

Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от..

публикувано на 23.04.24 в 16:24

Ралица Генчева чете благотворително в Световния ден на книгата и авторското право

Днес (23 април) в Световния ден на книгата и авторското право Ралица Генчева ще чете свои произведения. 20% от приходите от всички продадени книги ще бъдат насочени за каузата на Борко и Джони – две момчета, които се борят с аутизъм. Тя ще представи и някои от своите книги, сред които "Азбука на любовта", "Нагоре към себе си", "Този път, за да ме..

публикувано на 23.04.24 в 15:35

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59