Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Спорът за реалността” - един дискусионен форум

БНР Новини
Снимка: Ани Петрова
Изложбата е замислена едновременно като изследователски проект и като дискусионен форум - казват авторите и организаторите на тази мащабна изложба на два от етажите на „Шипка” 6. А те са проф. Станислав Памукчиев, проф. Петър Цанев и изкуствоведът Кирил Василев. Иначе нейното заглавие е: „Спорът за реалността” - изложба съвременна българска живопис и скулптура. Селектирани са 60 автори от различни поколения с полярно противоположни светогледи и естетически възгледи. Заедно със силни и доказани имена от средното поколение са изложени творби на най-младите вече утвърдени скулптори и живописци. Показват се художници, които по-малко присъстват на нашата художествена сцена, не са така шумни или налагащи себе си в тези области. Кураторите са потърсили да представят и творци, които за по-дълго или кратко време, живеят и работят в чужбина, като Васил Симитчиев, един от утвърдените  автори в Швеция, като Димитър Генчев, Светлозара Александрова и други. Виждаме  автори като Правдолюб Иванов, Лъчезар Бояджиев или Борис Сергинов, които участват в художествения живот и у нас, и активно в Европа. Един широк спектър от „класически” пластични подходи до крайно провокативни, концептуални решения, изследващи границите на живописта и скулптурата. Това е един дебат за съвременното изкуство,  за прочита на художествения образ днес - казват кураторите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15