Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Спомени от 70-те до наши дни в рок, джаз и поп музиката“: „Емерсън, Лейк енд Палмър“

БНР Новини
Снимка: emersonlakepalmer.com

В предаването „Звукови хроники“, ще слушаме музика от една емблематична прогресив рок група – „Емерсън, Лейк енд Палмър“ или накратко, ELP. Идеята да избера тази формация за моето първо предаване за 2018, дойде от нашия слушател от град Бургас – Веселин Вълчанов. Той, като редовен слушател на програма „Христо Ботев“ и конкретно на петъчното издание на „Звукови хроники“, сподели в имейл към програмата ни, че прогресив рокът за който отделих специално внимание през декември миналата година, е един от любимите му стилове, който го е върнал към младостта му. Така че, музиката на „Емерсън, Лейк енд Палмър“ в „Звукови хроники“ сега, нека бъде специален поздрав за Веселин Вълчанов, както и за всички почитатели на този стил.
„Емерсън, Лейк енд Палмър“ е трио, създадено в Лондон през 1970-та от Кийт Емерсън – клавир, композиция и аранжиране, Грег Лейк – вокал и китара, и Карл Палмър – ударни. Музиката им се отличава значително сред останалите стилове, модерни за времето си. Органовото звучене и изобщо широкото използване на синтезатори е нещо ново за 70-те. Обработки на различни класически творби като например „Картини от една изложба“ на Модест Мусоргски са само част от музикалните експерименти на английското трио. „Емерсън, Лейк енд Палмър“ успяват да въведат най-новите електронни технологии в музиката си.

петък, 5 януари, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00