Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизвестно за Ботев от будителя Георги Мъндев

Който от колекционер на марки се превръща в истински издирвач и откривател на малко известни свидетелства, свързани с Ботев и националната ни памет за него

БНР Новини
Фрагмент от изложбата, представяща колекцията на инж. Георги Мъндев
Снимка: Радио София

Инж. Мъндев открива марка с образа на Ботев, но оцветена в червено, вместо в синьо, което е обичайно за тази серия. Опитен  филателист го убеждава, че това е уникат. И г-н Мъндев почва да търси и други марки с образа на Ботев. Хобито му прераства в истинска мания, в историческо издирване, в истинска будителско дело. Днес е автор на необикновена изложба, която може да се види до края на януари в Музея на София, разположен в бившата Централна баня.   
Колекционерската му страст го довежда до неочаквани открития. Като свидетелството на Тодор Бучински - участник в нарочната комисия за установяване на точното място на гибелта на поета. Бучински се е срещал с Никола Обретенов и не всичко от тези срещи още е публикувано. В изложбата особено място заемат оригиналите фотоси на Тома Хитров, чиято фотография на Ботев е най-ценната. Колекционерът проследява хрониката на Ботевото безсмъртие, изразено през различните времена и политически режими -  картички, специални марки, покани, екслибриси, пощенски пликове. Успява да намери оригинални снимки на козлодуйския бряг и на първия кръст, издигнат в памет на убития Войвода и неговата чета. Притежава копие от речта на Иванка Ботева при откриването на паметника във Враца през 1890 г. Както и брой на вестник "Борба", който се издава в Канада и Съединените американски щати от българи, емигрирали след 9 септември 1944 г., с подписа на царица Йоана.

Първият скулптурен бюст на Ботев, дело на Юрдан Кръчмаров. Снимка: Радио София

Г-н Мъндев се е сдобил  и екземпляр от първото издание на "Христо Ботйов. Опит за биография" от Захари Стоянов. Открива и други редки находки – писма и телеграми от деца от далечната 1964 г., когато се създава корабът-музей "Радецки". Бисер в колекцията му е литографията на Георги Данчов-Зографина с образа на Ботев. На гърба ѝ има стихотворение, подписано от  Иванка. Не се знае дали това е Иванка Ботева.
Изложбата се открива с друга голяма находка – това е първият бюст на великия поет от незаслужено забравения скулптор Юрдан Кръчмаров (1895 – 1980).  Този знаменит ваятел е увековечил и образите на Васил Левски, акад. Андрей Протич, акад. Иван Буреш, Константин Величков и др.

Въпросната творба, изключително въздействаща, е създадена през 1928 г. и г-н Мъндев, заедно с младия си приятел, също ерудит и непримирим будител Иван Тренев, успяват да я извадят от мазето на „Пирогов“.
Как се добират до този бюст на Ботев, как успяват да го спасят, за да не бъде откраднат, ще научите, ако чуете целия разговор.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25