Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как родната история стана интересна за много млади хора благодарение на един сайт

Иван Кънчев и Марио Мишев са създателите на сайта „Българска история“. Основна задача този сайт е съхраняването и популяризирането на българската история чрез образователни клипове, документи и снимки…
Иван и Марио са млади хора, сега завършващи висшето си образование, но и двамата вече имат своите биографии… Иван Кънчев е бакалавър по международни отношения (в момента), автор на четири книги и сценарист на филмовите и документалните поредици на „Българска история“, както е и водещ на едно телевизионно предаване…
Марио Мишев е студент по политология, автор на пет книги и редактор на списание „Българска история“ и също е подготвял документални филми за сайта и за инициативата „Уроци по родолюбие“ заедно с приятеля си Иван…
Всичко започва преди няколко години, когато двамата младежи са още в гимназията, и решават да създадат сайт с малко по-различни клипчета и информации, свързани с историята… само за един месец почитателите на новосъздадения сайт стават над 10 хиляди…
Какво чак толкова интересно съдържа този сайт, който в продължение на няколко години става все по-професионален и се изработва с все повече хора-съмишленици – биха запитали някои. Истина е, че историческите факти за големите събития (войни, победи, поражения, развитие през вековете) - всичко това е отдавна известно… Въпросът е как и по какъв по-интересен начин ще бъдат представени тези факти, смятат Иван и Марио. Те търсят отговори на въпросите защо в българската история някои събития са се случвали, а други – не…
И след големия интерес на ученици и на млади хора към сайта, следва покана от една преподавателка от град Луковит, Иван и Марио да отидат там и да изнесат един урок на нейните ученици… Независимо от първоначалното притеснение, явно двамата младежи се справят с тази задача, и следват още покани. Така успяват да обикалят около 150 населени места за малко повече от 4 години и да преподават историята така както те искат… в повечето случаи чрез примера на малко известни исторически личности.
В разговора нямаше как да не стане дума и за доста обсъжданата тема напоследък – по-подробното изучаване на тъй наречения социалистически период в следващите учебни години. Този период със сигурност трябва да се разглежда в училище – но обективно, и без емоции, смятат двамата приятели. Всъщност това се отнася и до всички исторически факти.
Иван и Марио смятат да обогатяват още сайта „Българска история“ Те смятат да се обърнат към някои възрастни хора в малките населени места, за да им разкажат местни легенди и приказки… Пътешествията и преподаването в различни училища из България никак не са затруднили учението на Иван и Марио в Софийския университет. Ще учат магистратури, всеки по своята специалност. За разлика от някои свои връстници те са на мнение, че младият човек може да се реализира успешно и в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15