Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кое е най-доброто за 10-годишната Фатима?

БНР Новини
Даниела Никифорова (вляво) и Анелия Торошанова
Снимка: Росица Михова

Конвенцията на ООН за правата на детето и международната общност разпознават особената уязвимост на децата и това е отразено в общия подход на организацията за правосъдието за деца. Основната цел на Конвенцията е да се гарантира, че децата имат достъп до правосъдието и правосъдните системи осигуряват условия за тяхната защита и подкрепа: всяко дете да има на разположение навременни и ефективните правни средства за защита, когато правата му са нарушени; всяко дете да получи информация за правата си като участник в правна процедура по начин, подходящ за възрастта и развитието му; всяко дете да бъде изслушано във всяка процедура, която засяга живота и благосъстоянието му; всяко дете да бъде подкрепено и придружено от обучени професионалисти. Конвенцията бе ратифицирана в Германия около 1992 г. Като цяло, немските закони засягат децата, живеещи в Германия, независимо от тяхното гражданство или това на родителите. Интересното е, че в случай на развод, двамата родители продължават да имат попечителство над своето дете. По този начин се спестява явяването на детето пред съда. Единият родител ще загуби родителските си права, ако другият подаде молба за това. В такъв случай съдът имат предвид първо, дали отнемането на родителските права ще е в интерес на детето. Второ, при кой от двамата детето ще се чувства най-спокойно. Съдът има в предвид предпочитанията му, ако е над определена възраст.

Айсату Диало и Филип Филипов се запознават през 2004 г. в Африка, по време на служебно пътуване на Филипов. След двумесечно приятелство те сключват брак. Дъщеря им Фатима е родена през 2008 г. Каква е съдбата на детето и какво се случва с 10-годишното момиченце след смъртта на баща му ще разберете в предаването от разговора ми с адвокат Даниела Никифорова, председател на Дисциплинарен състав към Дисциплинарен съд в Софийска адвокатска колегия, която е била настойник на детето.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18