Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Престрелка около детските градини

Снимка: БГНЕС

Водещ криминалист е натоварен да разследва нарушенията при приема в софийските детски градини, телевизиите въртят кадри, показващи насилие върху деца в детски заведения, родители излизат на улични протести, синдикални дейци издигат глас срещу „демонизирането“ на българския учител… Всичко това се случва в мирно време в една европейска държава с работещи институции и с претенции редом с другите да строи светлото бъдеще на Стария континент. Поредната ескалация на бойните действия беше предизвикана от идеята да се монтират видеокамери в детските градини. На барикадите излязоха родители, настояващи за достъп и контрол върху ставащото в заведенията, родители, убедени, че камерите нарушават правата и на децата, и на учителите, учители, които се чувстват обидени и унизени от идеята да бъдат наблюдавани и т.н. Надвикване на настръхнали от опасения хора. Допитване сред зрителите на БНТ 1 показва, че около 65 % от тях са за задължителното въвеждане на видеонаблюдение в детските градини. Същевременно след среща между ръководството на МОН, представители на общините, на Държавната агенция за закрила на детето, синдикати, родителски организации, директори на детски градини и училища, психолози заместник-министър Деница Сачева заключава: Задължителното 24-часово наблюдение не би решило проблемите, а би отворило вратите за нови. Министерството не насърчава поставянето на камери, макар вече да има практика при съгласие на всички родители и учители устройства да се монтират. И още: МОН се ангажира с разработването на програма, която да помогне на преподавателите в детските градини и училищата за справяне с напрежението при работата… Как мислите, ще последват ли адекватни и практически приложими решения, които да намалят напрежението и да помогнат за овладяване на агресията? Истината е, че напрежението и разделянето на страните в една обща работа на враждебни лагери, означава невзети навреме управленски решения, обобщават специалисти. А иначе, умелите ръководители на детски заведения, отдадените на професията си и на децата учители, намират начин да вършат работата си въпреки всичко.
За ползата или вредата от монтирането на камери в детските градини и за начините за намаляване на недоверието и насилието чуйте разговора с психолога Теодор Карайончев и директорката на ДГ „Шарл Перо“ в София Петя Благоева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55