Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ренесансовата мода

| обновено на 09.03.18 в 09:24
Снимка: wikipedia.org

Дрехата през ХVI век била възприемана като произведение на изкуството. Костюмът бил и код, който показвал социалното положение и професията на човека, облечен в него. Облеклото се приемало като задължителен елемент към женската красота. А идеалът за женска красота на тази епоха бил: висока фигура, широки рамене, тънка талия, бяла румена кожа, златисти коси, сини или светлокафяви очи. Жените знаели различни техники как да направят косите си светли. Челото трябвало да бъде неестествено високо, заради което част от косата се премахвала.
Женските дрехи през ХVI век били комбинация от великолепни тежки платове – кадифе, лъскав, нежен атлаз, тежка коприна, брокат със сребърни и златни нишки. Украсени били с бродерии и растителни орнаменти и с дантели, които по това време се изработвали ръчно и били изключително скъпи. Върху риза от бял скъп плат се слагали две рокли, често в контрастни цветове. Долната имала разрези по дължината и сгъвката на ръкавите, така че да се вижда красивата тъкан на ризата. Горната рокля е отворена отпред и под нея се показва полата на долната. Полите били широки, събрани в меки гънки. На колана на благородните дами били закачени малки чантички за ключове и пари. Те имали привилегията да носят черни маски, когато излизали на улицата. Обувките били меки, но понякога комбинирани с 30-сантиметрови платформи, с които било невъзможно да се придвижват без чужда помощ.
Още за женската и мъжката мода през Ренесанса, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00