Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куртоазия, цивилизованост, порядъчност, благоприличие, галантност

БНР Новини
Фрагмент от картина на Франсоа Буше
Снимка: Уикипедия

Между 12-и и 18-и век тези нравствени ценности и прояви на обществения манталитет във Франция се налагат под влияние на литературата (разбирана като писаното слово, произведения от различни области на знанието, художествена литература). От френския език понятията навлизат и в другите европейски езици. По това време у нас не се създава светска литература, която да напътства нравите и поведението на хората в земния им живот, църковната се грижи за спасението на душите им в небесното царство, а и Франция е далеч. Така самите думи достигат до нас сравнително късно и с промени в смисъла. Тъкмо да се наместят в речника на новоизграждащия се през Възраждането и след Освобождението български културен и обществен елит… и са пометени от безпардонния „социалистически“ морал и норми на поведение. А след това се оказа, че времето им е отминало. Едно връщане към идеите и обстоятелствата, родили тези нравствени и поведенчески доминанти, би било особено полезно, за да видим как литературата не просто изпреварва, но и насочва еволюцията на нравите в един определен момент в една част от Стария континент. Разговор с проф. Стоян Атанасов.
• „Търси се думата“ – с коя дума най-точно бихме описали отношенията между половете днес у нас питаме поетесата и преводачката Надежда Радулова.
• „Забравете тази дума“ – думи и съчетания, които препоръчвате да не употребяваме.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55