Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И хората от малките селища искат да си избират кмет

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Представители на Сдружението на кметовете на малките кметства се срещнаха с всички парламентарни групи миналата седмица и поискаха промени в местното законодателство. Основното им искане е прага за избор на кмет на бъде от 100 души население, а не както е сега – от 350. Този въпрос трябва да се реши бързо, „за да може дискусията да се проведе в спокойни времена, а не на прага на изборна кампания“, както се изрази председателят на Сдружението Румен Стоянов, кмет на Калофер.
От БСП и ДПС се съгласиха по принцип с предложенията, а от ГЕРБ поясниха, че би могло да се търси баланс по средата на двете числа – например населено място с 200 души избиратели да може да си избира кмет, а ако са по-малко – управленецът да се назначава от общинската администрация, както и досега.
Кметът на едно малко населено място – Христо Христов от Ново село, Великотърновско, мотивира искането на кметовете с променената демографска картина на България, която показва намаляване на населението в малките села и градчета в много региони.
А на изявлението на председателя на Парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, че въпросът е малко деликатен, защото общинските кметове могат да имат възражения на тази тема – отговори кметът на община Любимец, Хасковско, Анастас Анастасов – няма да има проблеми между малките кметства и общинските кметства, защото всяко от тях ще има съответния бюджет и съответните задължения.

Промени в изборното законодателство явно ще има и те явно ще бъдат решени в полза на малките кметове, но това може да стане след сериозно обсъждане, бе позицията на Цветан Цветанов накрая на срещата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български художник преобразява базилика в Брюксел

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с човек, който в момента сбъдва своя голяма мечта. Това е Диан Костов, чиято изложба-инсталация с образи от Библията "Кръстопът - цената на избора" може да бъде видяна в базиликата "Сакре Кьор" в Брюксел това лято между 15-и юни и 18-и август. Диан Костов е завършил..

обновено на 24.04.24 в 09:11

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03