Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миро Гавран с „Приятелят на Кафка“

Миро Гавран
Снимка: mirogavran.com

Най-популярният съвременен хърватски драматург и писател Миро Гавран получи поредното признание за значимостта на своите романи. На 20 март австрийският президент Александер Ван дер Белен ще му връчи „Златен знак за заслуги към Република Австрия“. През декември авторът бе отличен във Виена и с наградата „Алоис Мок“ за утвърждаване на европейските ценности в творбите му. А творбите му са преведени на 38 езика и са станали причина за много литературни награди. Сред тях трябва да отбележим наградата на Хърватската академия на науките и изкуствата през 2012 г. за романа „Приятелят на Кафка“, който беше номиниран също така през 2013 г. за Международната награда за литература IMPAC Dublin.
Романът „Приятелят на Кафка“ от Миро Гавран неотдавна беше издаден и на български език. Преводът е дело на Валентина Седефчева – преподавател по сръбска и хърватска литература във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Тя е преводач и на предишния публикуван на български език негов роман „Кръстителят“. Миро Гарван е доста известен на нашата театрална публика с пиесите си. Интересен детайл в биографията му е фактът, че е единственият жив драматург в Европа, на чието творчество от 2003 г. насам е посветен самостоятелен театрален фестивал – „Гавранфест“.
Романът „Приятелят на Кафка“ разкрива по уникален начин историята на приятелството между Макс Брод и Франц Кафка, оказало се съдбоносно за творческата им съдба и европейската литература. Чрез факти от биографиите на двамата изключителни европейски интелектуалци началото на XX век е пресъздадено живописно и увлекателно от Миро Гавран в един лаконичен роман, въздействащ и на най-претенциозния модерен читател. Навярно би била уместна и една препоръка към тези, които тепърва ще се запознават с идеите на екзистенциализма и творчеството на Франц Кафка: Започнете с романа на Миро Гавран „Приятелят на Кафка“ и тогава всичко ще си дойде по местата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59

Неда Спасова: Не съм "скрита лимонка"

Спектакълът "Скрити лимонки" на австралийската Джоана Мъри-Смит е най-новото заглавие в репертоара на Театър " София ". Представлението се играе на открита сцена Театър "Сълза и смях" . Режисьор е Николай Поляков, който поставя текста за първи път на българска сцена. "Скрити лимонки" са шест истории. Обединява ги формално, видимо и..

публикувано на 22.04.24 в 16:35

"Граф Монте Кристо" на театрална сцена

Любимият ни роман "Граф Монте Кристо" от Александър Дюма оживява на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев". През 1846 г. светът за първи път има възможност да прочете в цялост един от най-великите романи в историята на литературата. Класиката се поставя за първи път на българската театрална сцена под драматургията на Юрий Дачев и под режисурата..

публикувано на 22.04.24 в 16:17
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за геометричната прогресия любов

Една ефирна приказка създава за слушателите Terra Култура в  разговора с участието на актьора и режисьор Момчил Карамитев и младата композиторка Михаела /Мишел/ Колева. Денят за Момчил започва с един забравен телефон, след което преминава през проблем с автомобила и… Синът на Апостол Карамитев не успява да стигне до студиото. Включва се в ефир..

обновено на 22.04.24 в 14:28