Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За матура по български език в страните от ЕС

БНР Новини
Петицията на АБУЧ за признаване на българския език като матуритетен в страните от ЕС се посрещна с одобрение и благодарност от представителите и на други от „новите“ държави-членки
Снимка: БГНЕС

На 21 март в комисията по петиции на Европейския парламент беше обсъдена петицията на Асоциацията на българските училища в чужбина за признаване на българския език като матуритетен в страните от ЕС. Инициативата на нашите сънародници е посрещната с одобрение и благодарност от представителите и на други от „новите“ държави-членки, за които проблемът с националния им език е същият.

Според вносителите на петицията има големи шансове тя да стигне до пленарната зала на ЕК и да предизвика отзвук в европейските държави. Искането на българските училища в чужбина е изключително навременно и основателно по няколко причини. Първо, за учениците от гимназиалния курс, които продължават обучението си в чужбина, е много трудно да достигнат равнището на владеене на трети чужд език (ако приемем, че отиват с два усвоени европейски езика) на своите връстници от съответната страна. Това силно понижава успеха и самочувствието им, а нерядко отказва родителите да приемат добре платена и удовлетворителна работа в страна от ЕС, което противоречи на принципа за свободно движение и право на избор на гражданите. Признаването на майчиния език за „трети чужд“ с оценка от матура, валидна наравно с другите оценки, би дало шанс на тази категория ученици да се дипломират успешно и да продължат образованието си, включително и в България.

Второ, за много деца, родени в чужбина, българският език е „домашен“ и недостатъчно овладян, а семействата им трябва да отделят доста време и усилия, за да ги водят в българските неделни училища, разположени понякога на десетки километри разстояние. За тях признаването на оценката по български би било стимул да положат това усилие. За всички деца от български или смесени семейства  доброто владеене на български език е и допълнително предимство за намиране на работа в международни компании. Не на последно място, да знаят езика на родителите си за децата на емигрантите означава да имат отворена врата за връщане в родината, ако имат такова желание.

Авторите на петицията подчертават, че не става въпрос държавите от ЕС да осигуряват самото обучение по всички 24 официални езика, а да намерят начин или да провеждат матуритетни изпити по тях, или да признаят изпитите от сертифицирани организации, компетентни да оценяват равнището на владеене на език според европейската рамка.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55