Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайната на изкуствения архипелаг Нан Мадол

| обновено на 13.04.18 в 09:39 БНР Новини
Нан Мадол
Снимка: en.wikipedia.org



На кого са били нужни изкуствени острови, насред океана в Микронезия? Все още никой не е разгадал тайната на Нан Мадол, древната столицата на местната династия Сауделер.

За основа са използвали кораловия риф, на него нареждали едни върху друг грамадни късове базалт, в естествената им форма на призма. Такива базалтови образования във формата на каменни стълбове доста често се срещат в природата тук – получават се по естествен път от разпръскването на големи количества лава след изстиването й. Само че, как са повдигали грамадните скални късове е истинска мистерия.
Местните хора вярват, че и боговете са помогнали… Според една от местните легенди, братята – богове Олосопе и Олосипе, открили прекрасен подводен град – Ханимвейсо и решили да построят неговото отражение тук, на сушата. Така се появил Нан Мадол.
Архипелагът се състои от 92 изкуствени острова, с обща площ около 200 декара. На островите има цял комплекс от постройки: дворци, храмове, гробници и жилища, както и четири големи мавзолея, строени през XIII и XIV век. До XIV в. мястото е било обитавано – по-късно е било превзето от обитателите на съседния остров Кусаие. Смята се, че това е бил религиозен център. За построяването му били използвани наистина хиляди мегалитни блокове – по изчисления на изследователите в строежа трябва да са се включили най-малко 10 хиляди работници, които са се трудили неуморно в продължение на поне два века. Част от полуразрушените постройки се намират под водата, до брега, на дълбочина около 20 метра. Известно е, че нивото на океана през Средновековието е било с един, един и половина метра по-ниско. По това може да се съди, че династията Сауделер, по всяка вероятност е използвала останки от по-древни съоръжения и е строила върху тях.
Повече за трите по-големи острова на Нан Мадол – острова на воините, острова на крокодила и острова на змиорката Идед – ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00