Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Довиждане, братко квадратко

„Авторът няма вина и не поема отговорност за написаното от него. Съществува твърдението, че изкуството/изкуствата приковавали човека изцяло, изисквали (боже опази!) всеотдайност, трудолюбие, характер и пр. Тези приказки са калугерски, по-точно старомоминско-вдовишки.“

Това са думи на отишлия си от нас тези дни поет Велизар Николов, писани по повод излизането на стихосбирката му „Линия“ – книга с чудесни стихотворения. Тя е една от няколкото му стихосбирки за възрастни, макар той да е известен като че ли повече с детските си стихотворения. Пак по повод „Линия“ Боян Обретенов пише:

„Дотолкова се правехме, че не ни пука, че наистина започна да не ни пука.
И в живота, и в стиховете на Велизар няма и искрица агресивност, злоба, омраза. И животът, и стиховете му са изящна гравюра, деликатен Албинони напук на грандиозните платна, фрески или оратории преди, по време и след „революцията”. Те се оказаха колосалната печатна грешка, която беляза времето ни. Ние се забавлявахме. (...)
Велизар Николов не може да бъде нито рецензиран, нито коригиран. Той е Той. Цялостен. Цял.“


СнимкаЗа нас остават стихотворенията за „възрастни и за невръстни“ на „братко квадратко“:

---
През войните загиват черни
и цветни метали:
да поплачем за бронза, за оловото, за желязото и медта;
да поплачем и за някои хора –
брадати, мустакати и бръснати!
Да поплачем за някои малко ценни хора:
редници и други!
Да поплачем и за тези,
които на панаирите продават бастунчета.
Дървени. Детски.

ЛЯТНО

Ти, черна котко между розите,
и вие, рози, опрели тези черни лапички, и вие,
стопени сладоледи и мяукащи деца –
луната слиза да си изяде сладоледа,
по-тихо!

ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36