Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба живопис на Иван Димов в галерия „Академия“

Снимка: nha.bg/bg

На 10 май в галерия „Академия“ в НХА беше открита изложба на художника Иван Димов. За нея авторът казва, че не е нито ретроспективна, нито юбилейна, но е много лична. В експозицията участват портрети както на най-близките му – майка му, баща му, съпругата му Цветана, на която е посветена изложбата – така и на известни личности – Георги Господинов, Йоана Буковска, Деян Енев, Иван Андонов, Владимир Зарев. Включени са и автопортрети и пейзажи от родния ямболски край.


За художника и изложбата проф. Чавдар Попов пише: „Иван Димов не се нуждае от специално представяне. Той е достатъчно известен като един от най-изтъкнатите художници от своето поколение. Именно поради това всяка негова нова публична проява се следи с особен интерес. Този път той представя на вниманието на публиката прецизно подбрана колекция от малко познати или непоказвани картини, които дават добра представа за последните тенденции и насоки в живописното му творчество. Наред с портретите и фигуралните композиции, които е включил в експозицията, Иван Димов продължава да разработва „вечната“ тема на своето изкуство – светът на детството и на родното място като извор на вдъхновение и като своеобразен личностно обагрен микрокосмос, чрез който той общува с „големия свят“. Авторът разкрива своите носталгии, асоциации и сложни емоционални състояния в една своеобразна „археология на паметта“.“

Изложбата продължава до 1-ви юни.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Нинко Кирилов: Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише

В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път. Зелена..

публикувано на 24.04.24 в 09:53

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36