Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КЗД издава специални сертификати за изградена достъпна архитектурна среда

Снимка: БГНЕС

През декември 2017 г. Комисията за защита от дискриминация постави началото на Национална кампания „Достъпна България“. Това се прави, защото години наред проблемите на хората с увреждания в сферата на достъпната среда остават нерешени и засягат цялото общество. Освен това съгласно Закона за защита от дискриминация КЗД има правомощията да започне решаването им.

В момента текат проверки в цялата страна, като в столицата са набелязани най-много обекти. Обследват се за достъпност обществени сгради, сградите на районите към Столична община, банки, заведения за обществено хранене, офиси на мобилни оператори, аптеки, застрахователни дружества, културно-информационни центрове. Предстои проверка в офисите на електроразпределителните дружества. Проверките се осъществяват от служители на Комисията. Когато се установи нарушение, се сезира комисията по надлежния ред. В страната работят по същия начин нашите регионални представители. В готовност да бъдат образувани след констатирани нарушения и самосезиране на КЗД са над 150 приписки.

Специален сертификат за изградена достъпна архитектурна среда съобразно целите и критериите на Националната кампания „Достъпна България“ получиха Националният дворец на културата, 125 средно училище (СУ) "Боян Пенев" в София, Областна администрация – Ловеч, и Общински културен институт – Дом на културата  „Красно село“ – София.

В рамките на кампанията и в изпълнение на правомощията ни като независим държавен орган, както казах, започнахме серия от посещения в районите за планиране, на които да се срещнем с ръководителите на институциите – регионални и местни, да акцентираме върху проблема и да стартираме процес на постепенното му решаване.

Такова посещение предстои във Варна  на 07 юни. Там в Областната администрация – Варна, ще запознаем местната общественост и медиите с функциите и правомощията на Комисията за защита от дискриминация, както и с целите на кампанията за достъпност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският арт пазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията, един лозунг започна да се издига сред хората – "купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше свързването..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10