Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Черноокова: Или радиото, или нищо…

Как една дама и един фагот композират живота през погледа на заместник-водача на групата фаготи в Симфоничния оркестър на БНР

БНР Новини
След концерт за деца в Първо студио на радиото
Снимка: Ани Петрова, БНР

„Имам късмета да съм тук и да записвам музика…“ - така започва разговорът с Мария Черноокова, заместник-водач на групата фаготи в Симфоничния оркестър на Българското национално радио. „Хората си представят, че на този тежък инструмент трябва да свири мъж, но отдавна са отминали времената, когато фаготът е бил възприеман изцяло като мъжки инструмент“, уточнява чаровната дама.
Животът й е низ от талант, стремежи и постигнати мечти. Наследник на  прочути родове по майчина и бащина линия, свързани с Варна, Бургас и Разград. От 5-годишна Мария свири на пиано, а от 9 години - на фагот. Талантът я води по световните музикални магистрали, но завръщането в България и акостирането в Симфоничния оркестър на БНР е осъзнат избор и съдба.
Днес Мария разказва и за постиженията, и за трудните моменти, за любовта и за разочарованието. Някъде в този разговор бъркаме в раната и се отправяме към протестите на членовете на музикалните състави на БНР и към истината за отстояването на себе си.
Има ли смисъл от изкуство днес и защо е важно да продължаваме да вървим по пътя си? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев беше гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден".  Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България, преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23