Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийската опера в Москва

Снимка„Гастролът на Софийския театър за опера и балет е важно събитие не само за българските музиканти, но и за руския слушател. Над 30 години не са идвали тук. И представянето на българските артисти водени от художествения ръководител и директор на театъра Пламен Карталов разкриха ярка панорама от шедьоври на световния музикален театър, които станаха забележителен връх в културния живот на Москва“ – пише докторът по музикознание Валерия Федотова. Тя припомня, че още през 1949 г. Любомир Пипков отива за първи път в Москва, където изнася концерт заедно в Леонид Коган и Мстислав Ростропович. По-късно Софийската опера представя оперите „Момчил“ и „Антигона 43“. Сега националният ни театър представя „Янините девет братя“ на Любомир Пипков, балетът „Корсал“ на Адолф Адам и „Пръстанът на нибелунга“ на Рихард Вагнер.
Цялата статия на Валерия Федотова може да откриете на сайта на операта.

А генералният директор на Болшой театър каза:
„Тези дни с Вас присъстваме на историческо събитие. От 12 до 21 май на нашите две сцени преминават безпрецедентни по мащаба си гастроли на Софийската опера и балет.
Ако през 20-и век с помощта на държавата културен обмен в такъв обем беше все още възможен, то през 21-и век не мога да си спомня случай, когато театър да е идвал при нас с такъв обширен репертоар.
Практически пет опери и един балет представят на московската публика колегите ни от България… Няма съмнение, че през тези дни ни очакват големи открития.
Желая успех на българските ни приятели в Болшой театър и незабравими театрални впечатления на московските зрители!“.

Ден преди да замине за Москва Милена Николаева потърси Костадин Андреев, изпълнителят на партията на Ангел, който сподели вълненията си и огромната отговорност, която изпитва той и неговите колеги от този гастрол на една от най-престижните световни сцени.




След завръщането си от Москва потърсих Габриела Георгиева, която представи ролята на Яна. „Операта е като едно пробуждане. Нещо, което те кара да се събудиш, да погледнеш света и да си кажеш „Господи, не искам да съм толкова лош“. Тук става въпрос точно за тази злоба, за завистта, за унищожението на красивото… Това е целта, да се покаже на хората, че в разрушението няма нищо хубаво. Съграждането е важно“.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30