Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родителското отчуждение е плод на манипулация

БНР Новини
Пламен Борисов, Галя Кубратова, Александър Янев и Анелия Торошанова в студиото на програма „Христо Ботев“ (отляво надясно)
Снимка: Кирчо Стоичков

Синдромът на родителското отчуждение и правата на децата – това е темата на днешното издание на предаването „Законът и Темида“. Синдромът на родителското отчуждение като термин е въведен от д-р Ричард Гарднър, американски клиничен и съдебен психолог. Какво показва чуждия опит? Как България е осъдена заради бездействието на институциите и каква реформа е необходима? Това ще разберете от събеседниците в студиото – психологът Галина Кубратова, председател на фондация „Психологическа подкрепа“, адвокат Пламен Борисов – член на УС на Асоциация за детско развитие „Член 24“ – член на Националния съвет за закрила на детето и Александър Янева, баща на 4-годишно момиченце.

Галя Кубратова: „Понятието синдром на родителското отчуждаване е много точен и много удобен – има осем поведенчески параметъра, които включва този синдром. Синдромът на родителско отчуждаване протича на два етапа. Отглеждащият родител по свои мотиви и причини манипулира детето така, че то се отдръпва от другия родител. При втория етап детето вече отказва да види другия родител и накрая изпитва към него истинска омраза, всички хубави моменти от миналото са забравени, сякаш никога не са съществували.
Отчужденото дете е силно разстроено, не иска да види другия си родител, може да заплашва със самоубийство, ако го накарат да се среща с него. Съдът остава с впечатление, че колкото повече се отдалечи детето, толкова по-добре за него, и решава че по този начин го защитава“.

Александър Янев: „Три години след раздялата ми с бившата ми партньорка, поради неспазване на съдебните решения и поради манипулации от страна на майката, детето спря да ми казва „тати“  и спря да приема подаръци от мен. Когато някой подарък много му хареса, то търси негласно одобрението на майка си, след което отказва подаръка под предлог, че си има вкъщи. Виждам се с детето в присъствието на майката, която умишлено му пречи да общува с мен“.

Пламен Борисов: „За синдрома на родителско отчуждение съществува решение, но трябва да се вземат радикални мерки. Само допреди няколко години, когато пледирах за родителско отчуждение в съда, съдиите смятаха, че това са адвокатски измишльотини. Днес все повече съдебни състави гледат сериозно на този проблем. Радикалното решение е да бъде дадено детето за отглеждане на другия родител“.

Трябва да се въведат критерии какво да прави съдията, когато става въпрос за синдром на родителско отчуждение. Сега само се казва, че трябва да има среща с психолог.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08