Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романът, носител на „Пулицър“ от 2017-а, излезе на български

БНР Новини
Снимка: Издателство „Лист“

„Изказвам своята благодарност ... на Франклин Д. Рузвелт за финансирането на Федералния писателски проект, събрал биографиите на бивши роби през 30-те години на ХХ век... Обявите за избягали роби взех от дигиталните сбирки на унивеситета в северна Каролина в Грийнсбъро. ...Дейвид Боуи е във всяка моя книга.“ (Колсън Уайтхед)
Историческа достоверност, фантастика, обрати в сюжета, недидактично въздействие върху мисълта и емоциите на читателя, писателски талант – очевидно всичко това е допринесло за поредицата престижни награди на Колсън Уайтхед за „Подземната железница“ (Pulitzer Prize 2017, National Book Award 2016, Arthur C. Clarke Award, Andrew Carnegie Medal for Excellence 2017, номинация в дългия списък на Man Booker Prize 2017) и за славата ѝ на една от най-обсъжданите англоезични книги в момента.
В романа си авторът разказва историята на робиня, бягаща към свободата от южняшка плантация през мрежа от скривалища и помагачи, известна като Подземната железница. В книгата тази система е представена като реално съществуващи тунели и гари, които пресичат под повърхността земите на американските щати – именно това дава повод творбата да бъде определяна като фикция. По думите на Ангел Игов „Някои рецензенти колебливо наричат „Подземната железница“ стиймпънк – жанр, съсредоточен около фантастичното приложение на технологии от средата на ХIХ век, било то в ключа на научната фантастика или в този на алтернативната история, където по-скоро попада романът на Уайтхед. Но бързо става ясно, че и „стиймпънк“ не е подходящ етикет да опише адаптивната конструкция на това пълно с изненади въображение. От буквализираната подземна железница бегълците излизат в един странен, фукоянски свят на институционализиран контрол, който всъщност много прилича на нашия.“
Книгата излезе на български език в превод на Ангел Игов и с корица на Костадин Кокаланов.
В „Артефир“ я представи издателката Гергана Димитрова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10