Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мълвина Господинова – летописецът на малко известни факти от новата българска история

БНР Новини
Снимка: Pexels

Мълвина Господинова е историк, чиито публикации, книги и документални филми дават повече информация за премълчани исторически факти от най-новата ни история. Като например фактите за последната управлявала династия на Сакс-Кобурггота и връзките й с другите европейски кралски фамилии, както и какво представлява масонството в България.
Точното й име е Мълвина с буква „Ъ“, която според роднините й трябвало да побългари келтското име „Малвина“… но за някои нейни приятели – това е остарялата българска дума „мълва“. Тя, в своите писания и филми сякаш мълви за някои исторически факти, които и до днес са някакси обвити в мъгла и дори стават обект на спекулации.
Трите документални филми на Мълвина са свързани с династията Саксгобургготски… защо? Защото целият материал, който е успяла да проучи в България и във Франция е съдържал и някои стари фотографски и филмови ленти, които са илюстрирали филмите й. Така например – за първия си филм, който е посветен на майката на цар Фердинад – княгиня Клементина, е намерила почти всичко във френски исторически институти. Френската аристократка Клементина е била много богата, и това й е позволило да участва в строежите на дворци, банки и дори на българските железници.
Мълвина смята, че царският институт – на съвременния етап – създава по-спокойна политическа атмосфера в държавите, където е запазен и дава за пример Норвегия, Швеция, Великобритания, та дори и Япония – в подкрепа на своите виждания. Наскоро във френския град Дрьо се е запознала с непрекия наследник на френските крале от XVIII в. – принц Жан д’Орлеан, който в момента е посланик на добра воля на републиката в различни международни дипломатически организации.
Друга също така странна историческа задача на Мълвина е историята на масонството по света и в България, разбира се. Подобни проучвания са много трудни, защото тайно общество, каквото е обществото на масоните, не разкрива своите тайни, нито своята организация и структура. Това, за което пише Мълвина в своите книги и научни трудове, е всъщност само онова, което ръководителите на техните групи са сметнали за необходимо да разкажат, и то на днешно време.
Дали са верни публикациите, че два български манастира – известният „Св. Кирик и Юлита“ край Пловдив и „Св. Йоан Богослов“ в град Земен са били всъщност места за масонски събирания. Това е бил мотивът навремето те да бъдат изоставени от църквата. Мълвина смята, че всичко това е спекулация с известна комерческа цел.
Това, което ми разказва Мълвина Господинова в своите книги и филми, не се покрива с уроците от училище, но историята ни така и така е пълна с тайни и загадки… и затова тя си е поставила за цел да „избистри“ ако може именно някои тайни и загадки.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели. Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с..

обновено на 22.04.24 в 12:35