Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църногорският събор край манастира "Св. св. Безсребреници и Чудотворци Козма и Дамян"

БНР Новини
Гигинският манастир
Снимка: Pernik Today

От 13 до 15 юли на поляните край манастира "Св. св. Безсребреници и Чудотворци Козма и Дамян" ще се проведе Църногорският събор „В сърцето на Граово". Светата обител е известна още като Гигински манастир, заради близостта до брезнишкото село Гигинци. За празника ще има Алея на занаятите, Алея на манастирските производители, изложение на местни породи животни, възстановка на старо българско село, игри за децата от времето на техните баби и дядовци. Идеята е да се съберат близки и приятели от района, да се припомнят обичаите, хората да научат повече за българската история и география.
Църногорският събор се провежда с благословията на българския патриарх Неофит, със съдействието и подкрепата на редица държавни, обществени и частни организации. БНР е медиен партньор на проявата.
Традицията за провеждането на събора е много стара. Тя води към богатата история на Светата обител, в която ритъмът на живот се отмерва не по часовника, а по светогорските правила. В това е големият смисъл на празника: хората да усетят духовния мост между земното и сакралното, както и връзката между поколенията.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25