Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специално за меломани – СО на Баварското радио свири в неделните музикални вечери на програма „Христо Ботев“

| обновено на 16.07.18 в 10:21 БНР Новини
Еманюел Хаим

В неделната музикална вечер предлагаме трети концерт от миналогодишния сезон на Баварското радио. В първата неделя от месец юли прозвучаха произведения от Еманюел Шабрие и Клод Дебюси, дирижирани от Джон Елиът Гардинър, във втората - Бетовен и Брукнер под палката на Бернард Хайтинк. На 15 юли ви очаква звукова наслада с красиви барокови мелодии, както и чудесно изпълнение на Концерт за пиано и оркестър № 23 от Волфганг Амадеус Моцарт. Солисти са Кристиан Безойденхаут - пиано, Катрин Уотсън - сопран, Брайън Фийън - лютня и Петер Кофлер - чембало, дирижира една от малкото успешни дами на пулта – прекрасната Еманюел Хаим.
Хаим израства в Париж. Отгледана е като католичка, макар че баща ѝ е евреин. Нейното музикално образование започва рано, след като баща ѝ купува пиано. Ярък спомен за Еманюел е срещата с виртуозния унгарски пианист Золтан Кочиш (тогава тя е едва на осем). В детските си години освен от музика се е интересувала и от танци, но на 10-годишна възраст била диагностицирана с изкривяване на гръбнака, което наложило носенето на медицински корсет в продължение на цяло десетилетие и прекратяване на заниманията ѝ с танци.
Хаим прекарва 13 години в Парижката Консерватория, където учи орган. Специализира клавесин с Кенет Гилбърт и Кристоф Русе. По време на обучението си получава пет първи награди в Консерваторията. Признанието за труда и таланата ѝ идва когато Уйлям Кристи я кани да работи с неговия ансамбъл „Les Arts Florissants“. Освен че свири, тя е и асистент на диригента. Благодарение на препоръка от Маестро Кристи, по-късно работи като асистент и на Саймън Ратъл.
След няколко години  с ансамбъла, Еманюел Хаим напуска Les Arts Florissants и  през 2000 година основава собствен състав за барокова музика - Le Concert d'Astrée, с който редовно концертира и пътува. Дебютът й на престижния оперен фестивал в Глайндборн е през 2001. Поставя „Роделинда“ на Хендел, а успехът на представлението ѝ носи истинска слава. Затова говори и повторният ангажимент в Глайндборн пет години по-късно, когато е поканена да направи една от най-известните опери на Хендел – „Юлий Цезар“. Дебютът й в САЩ е през 2003 година в Чикаго, а на 2 ноември 2007 тя става първата жена, дирижирала в прочутата чикагска Лирик опера, отново със своя знаменит „Юлий Цезар“.
В програмата на концерта на Хаим със СО на Баварското радио са включени: Кончерто Гросо в Сол мажор, увертюра и ария на Алмирена от операта „Риналдо“ и сюитата „Музика на водата“ от Георг Фридрих Хендел; сюита от операта „Дарданюс“ на Жан-Филип Рамо и Концерт за пиано № 23 на Волфганг Амадеус Моцарт.
Европейският Съюз за радио и телевизия дава възможност на своите членове да предлагат записите на определени концерти не само в радиоефира, а и на сайта на съответната радиопрограма – в рамките на 1 месец. Тъй че, ако сте пропуснали концертите на 1, 8 и 15 юли, ще можете да ги чуете на страницата на програма „Христо Ботев“ в сайта на БНР съответно до 2, 9 и 16 август.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30