Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътеводител на фестивалния стопаджия – фестивал и академия „Алегра“, Русе 2018

БНР Новини
Швейцарския младежки симфоничен оркестър от град Берн с диригент Дружелюб Янакиев и Теодосий Спасов (кавал) на откриването на V Международeн музикален фестивал и академия „Алегра“
Снимка: БТА

„За всеки млад музикант е от съществена важност да се среща с опитни известни професионалисти и колеги музиканти, за да черпи нови идеи и вдъхновение. Натрупването на колкото се може повече собствен опит като солист или партньор в камерен ансамбъл е главен приоритет за тези, които са избрали музиката като кариера. Целта на международния музикален фестивал и академия „Алегра“ е да предостави обучение на световно ниво, възможности за изява пред публика и платформа за сътрудничество между участниците“ – пише на сайта на академията.
От 12 до 17 юли в Русе за пети път се събират млади музиканти и световноизвестни преподаватели и изпълнители. Тази година са предвидени курсове по пиано и клавирно дуо, цигулка, виола, виолончело, тромпет, китара и камерна музика.
Освен това ще има серия от концерти не само в Русе, но и в Силистра и Разград. Всеки от класовете ще завършва с концерт. В концертната програма на фестивала участва младежки оркестър от Берн с диригент Джужелюб Янакиев, а като солисти са поканени Теодосий Спасов (кавал), Ивайло Ковачев (пиано), Борис Динев (ударни). Със самостоятелен концерт се представят Екатерина Фролова (цигулка) и Веселин Станев (пиано).
Два концерта ще бъдат посветени на китайската музика, както и специален концерт на преподавателя по тромпет Вим Ван Хаселт. Учениците от класа по цигулка на Себастиан Хаман заедно със своя професор ще представят цигулкови сонати на Йоханес Брамс.
Преподавателят по китара Андреас фон Вангенхайм също ще има рецитал с творби на Бах, Хайдн, Жисмонти, Дюплеси.
Новост тази година е създаването на фестивален оркестър „Алегра“. Концертмайстор ще бъде Екатерина Фролова.
В програмата на концертите се включват двама от преподавателите Шаоминг Уанг (цигулка) и Петер Шомодар (виолончело).
Създател на академията е Петър Найденов, сам той завършил музикалното училище „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе, а сега соло контрабасист на Симфоничния оркестър на Люцерн и преподавател във Висшето училище по изкуства в Цюрих.
Чуйте в звуковия файл какво разказа той.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25