Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографска изложба на Йосиф Яков

БНР Новини
Снимка: @Sofiapressgallery

„Наричат го Ваятелят на образите от крайния квартал. Той е Йосиф Яков. Роден е на 2 октомври 1946 г. и това е първата му ретроспективна изложба. Израства в шарен етнически квартал и „очите му отразяват копнежите на различните“ още откакто е малък“ – пише кураторът на изложбата д-р Зафер Галибов.
Йосиф Яков завършва средното си образование в техникума по механотехника в София и след това продължава обучението си във ВИАС със специалност Геодезия, картография и фотограметрия. „Срещата му с фотографията е съдбовна за неговото творчество. Тих, незабележим, творец, той следва импулсите на своята страст“, казва д-р Зафер Галибов за фотографа.
Яков е бил сътрудник в много младежки издания, между които „Наша родина”, „Българско фото”, „Отечество” и др. Фотографията му „Зима” взима трета награда на международния фотоконкурс „Орво“ – Пентакон през 1971 година. Следват награди в Канада, Полша и Голямата и първа награда на Националния фотоконкурс за цветна фотография в град Троян през 1974 и 1976 година. През 1975 г. открива авторска изложба във Вроцлав, а през 1978 е удостоен със званието „Фотограф-художник”.
Настоящата му ретроспективна изложба ще бъде открита утре, 27 юли, в галерия „София прес“ и заслужава да се види.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35

Ден на българската Конституция и професионален празник на юриста

На днешната дата (16 април) през 1879 година Учредителното събрание гласува и приема Търновската конституция. Днес отбелязваме Деня на българската Конституция и професионалния празник на юриста. По този повод в "Нашият ден" гостува Емил Дечев , бивш зам.-министър на правосъдието, за да говори за промените в Конституцията, съдебната реформа,..

публикувано на 16.04.24 в 10:30

За къде пътува господин Бианки

Най-новото заглавие в репертоара на Университетски театър на Нов български университет е "Чудното пътуване на господин Бианки" по мотиви на Джани Родари. Драматизацията и режисурата са на тандема Мила Коларова и Румен Гаванозов. Всеки ден на г-н Бианки е досущ като предишния – отива на гарата в Пот и се качва на влака за Пает, където работи в голяма..

публикувано на 15.04.24 в 15:33

Представят премиерно "Мъртвешки танц" на Стриндберг

Въпросът за демоните в човека и търсенето на пътя между доброто и злото в отношенията между мъж и жена. Какво застава между двама души и как страховете и слабостите им представят танца на смъртта, а какъв точно е той? – Тези и още много въпроси на драматургията на Стриндберг провокират актрисата Ивелина Колева да дебютира като режисьор със заглавието..

публикувано на 15.04.24 в 14:45
Митко Новков, Доротея Табакова, Мария Дамянова и Асен Масларски (от ляво надясно)

Песните на площада, посланията под открито небе

Бардовете. Преди години те бяха едни от най-популярните и обичани гласове на българската музикална сцена… Дали в наши дни те като че ли позаглъхнаха и позамлъкнаха? Едва ли е така? Бардовете ги има и като доказателства могат да бъдат посочени концертите, които правят, фестивалите, на които участват, песните, които създават. Как е със здравето..

публикувано на 15.04.24 в 12:55