Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се вречеш в любов и вярност на магично място по магично време

БНР Новини
3
Възстановка на българска сватба – доц. д-р Веселка Тончева и Никифор Галев.
Снимка: възрожденски комплекс „Косовските къщи“

Наближат ли дни, като 8, 18, 28 август 2018 г., както и други подобни комбинации между дните на месеците и годината, броят на желаещите да се врекат в любов и вярност нараства. Това забелязват по цял свят служителите от домовете за радостни обреди, сватбените агенции, фотографите, които трябва да увековечат паметното събитие. Стара истина е, че любовта е лудост, но във времето на цифровизацията тя добива интересни измерения. Уж сме реалисти, а малко магична намеса за щастие като че ли никому не вреди. Към избора на магични числа, за всеки случай, младоженците напоследък все по-често прибавят и магично място. Може да е традиционно село, скътано някъде далеч от шумния модерен град. Може да е и необичайна панорама – пещера, скален манастир, морски плаж, полет с балон, хеликоптер или даже венчавка с парашут. Но да е различно, запомнящо се. Да им тръгне на младите с красиви и вълнуващи емоции, които да продължат през годините.
Село Косово
В родопското село Косово постоянните жители се броят на пръсти. Но дойде ли сватбарското време, селото сякаш се превръща в многоезичен център на младоженци и гости от близо и далеч. С какво още ги привлича този кът на България? Как силата на традицията слага отпечатък върху любовните обети на влюбените? – Да пазят дълго топлината един към друг в сърцата си, да устояват при трудностите, да преодоляват заедно препятствията по пътя, да се радват на деца, внуци и правнуци. За духа на старинната сватба и за посоките на сватбения туризъм разказва Александра Георгиева. Предизвикателствата на настоящето и смисъла на ритуалите коментира Саша Габровска, дългогодишен директор на Столичния дом за радостни обреди.


Снимките са предоставени от възрожденски комплекс „Косовските къщи“ и агенция „Вричане – Българската традиционна сватба“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00