Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аудиото Цитаделата – връх в арт продукцията на БНР

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Когато пиша рецензия за предстояща фм радиопиеса за bnr.bg, обикновено се опитвам да не създавам прекалено големи очаквания, прекалено голяма кошница за надеждите на слушателите, че срещата с драматургичното аудио изкуство ще е сериозна, естетски издържана и запомняща се. Дори поради простия факт, че слушането на радио фм, даже с апаратите от 21 век, не може да предаде качествата на звука, който е излазъл от финалния микс и мастеринг в студио, и който фактически е същностен за аудио драматургията. Представете си, че държите оригиналната Манасиева хроника в ръце, а после, че държите и разгръщате нейно мъгляво ксерокопие. Хем е същото, хем не е.
Този път заявявам това още в заглавието. Цитаделата е връх, изключително зряло произведение, което – парадоскално – се раждаше и се роди в процеса на записа. Това е радиопиеса в най-истинския й вид. Най-чистата форма. Родена заради предизвикателството на микрофона, готов да погълне всяка дума, звук, въздишка, елемент от бекграунд, перкусии или пеене.

Връщам се назад във времето в онези лудешки наситени седмици, когато често след запис авторът Георги Тенев бе готов да откликне мълниеносно на някаква хрумка, желание за поправка или прекомпозиране с нов текст. Така историята се разрастваше сюжетно, напред и нашироко. Някъде в многобройните аудио тестове се роди тази уникална като на виртуозен въжеиграч акробатика по тънката нишка между документ и измислица, автентично и въображаемо, битово – убедително и фантазно – разклатено.

Цялата актьорска група влезе в този стил на правене на аудио, когато микрофонът е преди текста, преди всичко. Владимир Пенев, Атанас Атанасов, Десислава Стойчева, Жорета Николова, Таня Шахова, Светлана Янчева, Йосиф Шамли, Деляна Хаджиянкова, Димитрина Величкова, Кая Борисова, Кристина Молнар, Жан Шарл Брусие, Лора Елизабет Джош Марков, Вячеслав Парапанов, Никола Мутафов, Клеменс Петер Ханзе, Мая Стефанова, Чавдар Монов, Пламен Захов, Вяра Табакова, Мартичка Божилова, Явор Дачков, Ясен Атанасов, Красимир Куцупаров, Игнат Димитров, хор и оркестър плюс соло сопрано Илиана Селимска и дори всичките автори влязоха в процеса на измисляне пред микрофона, измисляне с дубли, с импровизации, с варианти в различни среди, с повторения с малки текстови разлики, с многобройни и многобройни записи. Изпълнението на Мариус Куркински беше в сцена, измислена, написана и композирана за Мариус Куркински, която претърпя още изменения в акта на изпълнението.

Ваканционната програма даде шанс на това аудио да прозвучи в 10 часа сутринта. Дано можете да го използвате, защото истински качествен официален подкаст няма.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15