Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За българското приключение, музиката и светлината с Лора Джош-Марков

БНР Новини
Снимка: Росица Михова
Ако обичаш приключенията, животът ти ги поднася – това би могла да е най-кратката история на Лаура Елизабет Анна Джош-Марков. В нея обаче задължително трябва да присъстват музиката, децата, общуването на различни езици и любовта, разбира се. Американка, с баща италианец, живяла в Париж, а от 28 години софиянка, Лора, както я наричат близките, се шегува, че вече не знае коя е. Освен родния английски, говори френски, италиански, испански, малко немски и много български. Отказала се е да се бори с трудните ни глаголни времена и е благодарна на дружелюбните и разговорливи български баби, с чиято помощ смело навлиза в родния говор, кухня и всекидневие. Това става в началото на трудните 90 години на миналия век, когато се впуска в поредното приключение в живота си, този път с точния човек – известния музикант, основател на група „Тангра“ Константин Марков, за когото е омъжена. Лора съчетава музиката и преподаването като пише и изпълнява песни за деца, които са съществен елемент от обучението им по чужди езици, тъй като от няколко години е част от екипа на сугестопедичен център. И не престава да търси светлината защото, ако е нощ или небето е облачно, тя остава вътре във всеки от нас, просто трябва да я открием.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тъмната страна на светлото минало

В масовото съзнание върви един мит – митът за спокойния и безопасен живот през социализма. А е мит, защото – оказва се, изобщо не е така: в тоталитарните години е имало не по-малко, че дори и повече тежки нарушения на живота, личното достойнство и собствеността, отколкото в годините на демокрация и пазарна икономика. Разбираме това от книгата на д-р..

обновено на 29.03.24 в 14:52

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45