Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Три истории +" – изложба на Виктор Паунов

БНР Новини
Виктор Паунов в галерия „Стубел“ сред своите илюстрации
Снимка: Ани Петрова

Малцина са художниците днес, които с огромно вдъхновение и изключителна всеотдайност, в днешното сложно време, създават и работят детска илюстрация и имат отношение към изкуството на книгата. Още повече, че детската илюстрация възпитава естетически вкус, моделира светоглед и формира личности. Един от големите майстори в тази област е професор Виктор Паунов. Галерия „Стубел“ започна своята есенна изложбена програма, представяйки една нова, по-различна зона – тази на илюстрацията и изкуството на книгата именно чрез последните творби на този автор. 

Изложбата се нарича „Три истории +“ и включва творбите на три от последните му творчески задачи. И което е интересно, тази експозиция завладява с решението, което е сравнително необичайно да прехвърли в някои случаи образността на самите детски илюстрации в пространството на галерията. Т.е. едно надникване в света на „работилницата“  в изкуството на илюстрацията. А това се отдава на Виктор Паунов, който продължава и обогатява богатите традиции на българската илюстрация за деца. Само за периода 1983-2012 година в сътрудничество на много български издателства, които се „върнаха“ към майсторството на нашите художници, Виктор Паунов осъществява проекти за графичен дизайн и илюстрации на повече от 1000 книги и други печатни издания, в това число 50 издания за деца и юноши, като „Алиса в страната на чудесата“, „Братя Грим“, „Български  народни приказки в 6 тома“, “Шумът на върбите“ и други. Виктор Паунов е носител и на 10 награди и почетни дипломи за своето изкуство, сред които е Голямата награда на името на Борис Ангелушев на Националната изложба на илюстрацията и изкуството на българската книга през 1990 година.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30