Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Теофилов слуша тишината

БНР Новини
Снимка: Иван Захариев

Иван Теофилов е един от най-талантливите български поети. След вълнуващите „Монолози“, „Вселената на яйцето“ и „Митология на погледа“, новата му книга „Гласът на тишината“ не просто е продължение на неговите записки, спомени, мисли, преводи, а по думите му – изключително важна за него: „Тази книга е съставена от вариации на тема минало, памет, съдба. Обособени в спомени и творчески размисли. В желанието си да синтезирам отчасти преживяното, да осветя донякъде неговата истина. С възрастта човек натрупва все повече минало, на което впрочем всички сме подвластни. А моето минало беше твърде екстремно, в което хората на изкуството (свестните хора) бяха мислещата, чувстващата жертва на политическия терор. И тези късове тук са от това битие, свързани с личности, събития, факти, провокирали ме да ги напиша. Неща, идващи ми отвътре – това е книгата.“
Първото представяне беше на „Аполония“ 2018 в Созопол, а второто – в София, в което взеха участие Иван Ланджев, проф. Божидар Кунчев и Татяна Лолова.
„Гласът на тишината“ разказва не просто спомени за един живот, тя акцентира върху пунктумите на този живот, пресъздава атмосферата на други времена и други хора, чиято липса днес остро се чувства. Книгата припомня онова, което е същностното в живота, говори за стойностите, за това кое в крайна сметка е важното, кое формира висотата на духа, кое остава и дава смисъл. Мислите от по едно-две изречения, които четем между по-дългите текстове в тома са внезапните светкавици, осветяващи композицията. А преводите на Бунин и Бродски допълват и уплътняват замисъла на цялата книга. И още нещо важно трябва да се отбележи: жизнеността, изострените сетива, чувството за хумор, а не на последно място гражданската позиция на Иван Теофилов, живял в тоталитарно време и във време на преход – все тежки времена – и успял да опази достойнството си неопетнено: „Животът ми мина в очакване да се случи нещо нормално в тази страна, но всичко се върши чудовищно безпардонно и сякаш напук, като чели злото е най-желано, немилостиво насаждано и едва ли не превърнато в идол.“
Важна книга!







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36