Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансформациите на Снежана Симеонова

БНР Новини
Снимка: Елена Дикова

Снежана Симеонова е един от най-интересните съвременни скулптори в нашето изкуство, в широкия диапазон от монументални творби на различни места по света, до тази извадка, показана в галерия „Контраст“. Представени са 27 малки пластики в един диапазон от 2000/2018 година, които подкрепят тези безкрайни трансформации на пластичния ѝ език. Той е богат на препратки, като се започне от древно египетската пластика с „характерния за нея синтез на формите, и се премине през надиплените необарокови драперии на нейните „дами“, и се стигне до изчистената стилистика на новото време“, пише още професор Аксиния Джурова, която представи изложбата на Снежана Симеонова. Художничката използва различни материали – мрамор, бронз, оцветен камък, керамика, дърво, тъкани, за да подкрепи смислово и артистично идеите си. Тя търси своеобразни комбинации между тях, експериментира с формите, достигайки понякога и до необичайни, нетрадиционни решения. Така създава цикли като „Мрежи“, „Пространство“, „Фигури“, в които често деликатно, загатнато присъства женското и мъжкото, еротичното. В работите ѝ личи едно постоянно творческо напрежение и мощ, а разнообразието е плод на естественото състояние на нейния търсещ дух. Който е посетил къщата и ателието за работа на Снежана Симеонова в село Илинденци, и се разходи из двора ѝ, ще види една галерия от образи – предимно мрамор – една фантазия и неуморимост, която бележи нейната личност на човек и творец.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05