Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Мария Попова „За семиотиката“

Вчера в НБУ беше представена монографията на проф. Мария Попова „За семиотиката. Свидетелства, разкази, есета“. Монографията съдържа текстове, посветени на взаимоотношенията между смисъл и комуникация, реалност и истина, разбиране и текст, структура на мисленето и познанието за света. В книгата са представени и класиците в световната семиотична наука – Михаил Бахтин, Владимир Проп, Ролан Барт, Умберто Еко, Цветан Тодоров, Юлия Кръстева и още много други. Проф. Мария Попова е основател на Югоизточноевропейския център за семиотични изследвания. От 2000 г. е председател на Българско семиотично дружество. Публикува редица изследвания, сред които е и тази нова монография, която дава отговора на въпроса: „Какво е семиотика?“.
Различните направления в семиотиката са чист прагматизъм, обясни проф. Попова, когато проф. Михаил Неделчев я попита дали съществуват множество семиотики. Според Неделчев един от централните проблеми, засегнати в книгата „За семиотиката“, се корени в сблъсъка на точното знание с интуитивното, в които се ражда истината. Повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05