Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит юбилей на Васил Живков!

БНР Новини
Кадър от документалния филм „Опит за биография на лицето Х“
Снимка: domnakinoto.com

С прожекция на документалния филм „Опит за биография на лицето Х“ в кино „Одеон“ беше чествана 70-годишнината на режисьора Васил Живков. Филмът е отличен със „Златен ритон“ от гилдията на кинокритиците към СБФД. Сред зрителите имаше приятели и колеги на режисьора, които с обич честитиха юбилея му в кратък поздравителен филм. Той не пожела да говори, но чухме неговия глас зад кадър. Антония Ковачева, настоящ директор на Българската национална филмотека, разказа не толкова за филмите, които е направил досега, колкото за личността на режисьора, чиято неприспособимост и умението да създава филмите си без да се съобразява с конюнктурата, го е направила личност-коректив за мнозина. Негови филми не са били излъчвани по идеологически причини преди промените, но днес те представляват мост между поколенията, това особено важи за показания на честването негов последен филм засега. „Опит за биография на лицето Х“ е разтърсваща дисекция на отминалите години. Това, което ни казва е структурирано, точно, без премълчаване и затова е смазващо като истината. За пропиления ни живот. За пропиления живот на родителите ни и за живота, който децата ни ще пропилеят. За пропиляната ни държава. Не че не знаем това, за което се разказва в този филм – за страната ни, за самите нас, но показано по този начин, смазва, защото виждаш, че май вече всичко е загубено. Защото лицата Х се оказаха непосилно много. Филмът е неудобен, но задължително трябва да се прожектира в училищата в часовете по история, в часовете на класа и въобще при всяка възможност. Благодарим на Васил Живков не само за този филм – да е жив и здрав! Очакваме още филми от него!









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44