Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 години Радиоенциклопедия: С лодка Тутраканка през океана на знанието

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Защо пък с лодка Тутраканка – ще разберете, само ако чуете първата от поредицата радиоенциклопедии за Радиоенциклопедията, с които отбелязваме юбилея на един от най-стойностните продукти на културно-образователната програма „Христо Ботев“. С тази знаменита лодка заплува преди 10 години екипът на „Ефир знание“ през безкрайния океан на енциклопедичното знание. И продължава – ту с попътен вятър, ту с насрещен, през дълбокото и измамно плиткото, покрай рифове и зелени брегове. Екипажът напряга мишци и не се отказва. Някои, като авторката на славния тутракански епизод Румяна Панайотова, си отидоха без време, други се оттеглиха в заслужен отдих, но пък дойдоха и нови. И тъй – с поклон пред отишлите си, поздрав към ветераните и светли очаквания от най-младите, дойде време да отпразнуваме първото десетилетие. Честито, мили колеги, честито и на вас, скъпи слушатели – наши верни спътници в търсенето на отговори и задаването на нови и нови въпроси. Дано новата година е здрава и благодатна за всички ни! В първото предаване от юбилейния цикъл се връщаме към началото с откъси от първите радиоенциклопедии и със спомените на Антоанета Райчева, Анета Янакиева, Тоня Капсъзова, Зорка Мирчева, Петра Талева, Веселина Даковска, Гергина Дворецка, Роза Дамянова, Цвета Николова, Росица Панайотова и Вилислав Гълъбов. С нас, вярвам, продължават и Румяна Панайотова и Стоян Колев от невидимото и неведомото, където днес са душите им.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете, и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30